Ściągnęli jej 800 tys. zł z konta, myślała, że pomaga służbom specjalnym. Jest areszt

Ściągnęli jej 800 tys. zł z konta, myślała, że pomaga służbom specjalnym. Jest areszt
fot. Krzysztof Gwizdała 24-letniemu Danielowi F. grozić może kara od roku do nawet dziesięciu lat pozbawienia wolności.
istotne.pl oszustwo, prokuratura, pieniądze

12 maja na wniosek Prokuratury Rejonowej w Lubaniu zatrzymano, a następnie tymczasowo aresztowano mężczyznę podejrzanego o współudział w oszustwie metodą „na funkcjonariusza służb”. Wyłudzono blisko 800 tysięcy złotych.

– Sprawcy wprowadzili pokrzywdzoną mieszkankę Lubania w błąd, przekonując ją, że swoim zachowaniem pomaga w tajnej operacji służb specjalnych – wyjaśnia prokurator Tomasz Czułowski, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze. – Kobieta przekazała oszustom dane umożliwiające dostęp do jej rachunku bankowego za pośrednictwem sieci Internet.

Ci zalogowali się do jej konta bankowego, skąd przelali... 797 tysięcy złotych na inne rachunki, założone specjalnie w tym celu. Proceder trwał od lutego do maja 2020 roku.

Prok. Czułowski: – Danielowi F. zarzucono współudział w opisanym wyżej przestępstwie, to jest oszustwie powodującym utratę mienia znacznej wartości.

Rzecznik dodaje:

Podejrzanemu przedstawiono także zarzut tak zwanego przestępstwa „prania brudnych pieniędzy” z art. 299 § 1 kk. Daniel F. – w celu utrudnienia stwierdzenia przestępczego pochodzenia pieniędzy pochodzących bezpośrednio z oszustwa oraz znacznego utrudnienia ich wykrycia – otworzył na swoje dane kilka kont bankowych, a także nakłaniał inne osoby do założenia rachunków, które były zasilane pieniędzmi pochodzącymi z przestępstwa. Środki były następnie natychmiast wypłacane w bankomatach poza granicami Polski.

Co więcej, w chwili zatrzymania Daniel F. miał przy sobie 10 gramów marihuany.

Po przesłuchaniu podejrzanego Prokuratura Rejonowa w Lubaniu skierowała do miejscowego Sądu Rejonowego skuteczny wniosek o tymczasowe aresztowanie F. na 3 miesiące od dnia zatrzymania. 24-letniemu mieszkańcowi województwa kujawsko-pomorskiego grozi do 10 lat pozbawienia wolności.

Zatrzymano także Weronikę K. i Artura K., mieszkańców Siemianowic Śląskich, którzy na polecenie oszustów założyli na swoje dane i przekazali sprawcom dostęp do rachunków bankowych, na które przelewane były wyłudzone od pokrzywdzonej pieniądze. (Odpowiedzą za pomocnictwo do oszustwa. Im również grozi do 10 lat pozbawienia wolności).

Prokuratura:

Wobec podejrzanych zastosowano środki zapobiegawcze w postaci dozoru Policji oraz zakazu opuszczania kraju.

Dodatkowo w prowadzonym śledztwie ustalono, że dwoje mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego podrabiało dokumenty w postaci książeczek zdrowia i paszportów psów w taki sposób, żeby wynikało z nich, że przeznaczone do sprzedaży zwierzęta posiadały rodowód, co podnosiło ich wartość. Sprawcy zostali zatrzymani i doprowadzeni do Prokuratury Rejonowej w Lubaniu, gdzie usłyszeli oni zarzuty przestępstwa podrabiania dokumentów, zagrożone karą pozbawienia wolności do lat 5.

Śledczy dodają:

Podejrzanych objęto dozorem Policji oraz zakazem opuszczania kraju.

Postępowanie zostało przejęte do dalszego prowadzenia przez Prokuraturę Okręgową w Jeleniej Górze. W sprawie podejrzanych jest aktualnie łącznie 10 osób. Śledztwo jest rozwojowe.