Kardynał Gulbinowicz gościł na Wigilii Narodów w Gromadce

Kardynał Gulbinowicz gościł na Wigilii Narodów w Gromadce
fot. Tomasz Matyjewicz Gmina, w której funkcjonują obok siebie parafie i społeczności rzymsko- oraz greckokatolicka, ma dodatkowo tę zaletę, że pozwala mieszkańcom uczestniczyć w tak znamienitym wydarzeniu jak Wigilia Narodów. W niedzielę, 16 grudnia, gościem spotkania wigilijnego w Gromadce był ksiądz kardynał Henryk Gulbinowicz.
istotne.pl gromadka, wigilia, dariusz pawliszczy, henryk gulbinowicz

W wigilijnym spotkaniu, obok Jego Eminencji księdza kardynała Henryka Gulbinowicza, uczestniczyli: ksiądz dziekan Andrzej Jarosiewicz, proboszcz parafii w Gromadce ksiądz Ryszard Kukulski, proboszcz parafii greckokatolickiej w Modle ksiądz Bogdan Harasim, proboszcz parafii w Osłej ksiądz Andrzej Tomaszewski. Wśród znakomitych świeckich gości nie zabrakło generała Pawła Lamli, podpułkowników: Andrzeja Lorenca i Zbigniewa Borysewicza, naczelnika Urzędu Skarbowego w Bolesławcu Andrzeja Calów, dyrektora EnergiPro Jerzego Czubaka, wiceprezesa KGHM Ecoren Bohdana Pecuszoka.

fot. Tomasz Matyjewicz
fot. Tomasz Matyjewicz

Spotkanie miało tradycyjną wigilijną oprawę. Po przełamaniu się opłatkiem i prosforą, złożeniu świątecznych życzeń goście wysłuchali kolęd z różnych zakątków Europy, wykonanych przez młodzież gimnazjalną Zespołu Szkół w Gromadce. Na scenie zagościła także młodzież z ukraińskojęzycznego IV Liceum Ogólnokształcącego w Legnicy z pochodem kolędników (wertep). Nie zabrakło kolęd śpiewanych wspólnie z ludowymi zespołami Ale Babki i Niezapominajki.

fot. Tomasz Matyjewicz

Dziękując za dar – chleb i kielich mszalny – ksiądz kardynał odwołał się do symboliki świąt Bożego Narodzenia jako czasu miłości i szczególnej troski o bliźniego potrzebującego pociechy duchowej czy też pomocy materialnej. Otrzymany kielich decyzją Jego Eminencji ma zostać przekazany nowo formującym się parafiom katolickim w Rosji. Ujęty serdecznym przyjęciem kardynał Gulbinowicz odznaczył wójta gminy Gromadka Dariusza Pawliszczy Pierścieniem Tysiąclecia. Jego Eminencja tryskał humorem i ujmował swą jowialnością. Uczestnicy wigilii narodów pożegnali księdza kardynała chóralnym sto lat odśpiewanym po polsku, ukraińsku i po łacinie.

Kardynał Gulbinowicz i Dariusz PawliszczyKardynał Gulbinowicz i Dariusz Pawliszczyfot. Tomasz Matyjewicz

Tradycja wigilijnego spotkania w ekumenicznym duchu, łączącym wspólnoty mniejszości greckokatolickiej i dominującego wyznania rzymskokatolickiego, jest nowym zwyczajem w gminie Gromadka. Polegając na opinii gości uczestniczących w wigilijnym spotkaniu, można sądzić, że jest zapotrzebowanie na rozmowę, wspólne kolędowanie oraz dzielenie się zwyczajami i tradycjami kultywowanymi przez mieszkające obok siebie wspólnoty religijne.

fot. Tomasz Matyjewicz

(informacja Tomasz Matyjewicz/GA)