Będzie kolejna podwyżka cen biletów autobusowych

Będzie kolejna podwyżka cen biletów autobusowych
fot. Gerard Augustyn Decyzją Rady Miasta za jednorazowy bilet normalny zapłacimy o 20 gr więcej, a za bilet ulgowy – o 5 gr więcej. Uchwała wejdzie w życie po dwóch tygodniach od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.
istotne.pl bilet, podwyżka, mzk bolesławiec, sesja rm

W tym miesiącu pisaliśmy, że Miejski Zakład Komunikacji zastanawia się nad zakupem używanych pojazdów i szuka oszczędności. „Weryfikujemy rozkłady jazdy. Niektóre linie są likwidowane, niektóre zmieniane” mówił w rozmowie z portalem IstotneInformacje.pl Andrzej Jagiera, prezes spółki. Dodaliśmy, że może nas czekać kolejna podwyżka cen biletów.

Podczas ostatniej sesji Rady Miasta, którą zwołano 29 października, rajcy zatwierdzili nowe taryfy za przewóz osób liniami MZK. O 20 gr podrożeje bilet jednorazowy normalny. Trzeba będzie za niego zapłacić 1,90 zł. Bilet ulgowy będzie droższy o 5 gr (95 gr) – tylko dla studentów i kombatantów. Pozostałe osoby za bilet ulgowy zapłacą 1,10 zł.

O 2 zł więcej pasażerowie zapłacą za normalne imienne bilety miesięczne w granicach miasta: do 5 km (48 zł) i od 5 do 10 km (62 zł), a o złotówkę więcej za bilety ulgowe (24 i 31 zł).

Droższe będą też bilety okresowe i sieciowe. Bilet normalny na sieć miejską w granicach Bolesławca zdrożeje o 4 zł i będzie kosztował 68 zł, ulgowy będzie droższy o 2 zł (34 zł). Za bilet normalny na sieć miejską i podmiejską trzeba będzie zapłacić o 6 zł więcej (134 zł), za ulgowy – o 3 zł więcej (67 zł). Natomiast normalny bilet kwartalny na sieć miejską w granicach miasta Bolesławiec kosztować będzie o 10 zł więcej (180 zł), a ulgowy – o 5 zł więcej (90 zł).

Ponadto podniesione zostaną opłaty m.in. za jazdę bez ważnego biletu i za przewóz bagażu. W uzasadnieniu uchwały możemy przeczytać: „Podwyżki cen biletów za przewóz osób na regularnych liniach komunikacji miejskiej związane są ze wzrostem kosztów prowadzonej przez Spółkę MZK w Bolesławcu działalności, takich jak: wzrost ceny oleju napędowego oraz wzrost cen wszystkich nośników energii”.

Uchwała wprowadza również bilet 24-godzinny, który będzie można kupić jedynie u kierowcy. Jego koszt: 6,60 zł (normalny) i 3,30 ulgowy. Akt prawny wejdzie w życie po dwóch tygodniach od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.

(informacja ii)