Niemiecki inwestor kupi od Miasta działkę za ponad 16 mln zł brutto i zatrudni 600–800 osób

Niemiecki inwestor kupi od Miasta działkę za ponad 16 mln zł brutto i zatrudni 600–800 osób
fot. GA O sprawie powiadomił rajców w czasie sesji Rady Miasta, która miała miejsce 25 listopada, prezydent Piotr Roman.
istotne.pl inwestycja, strefa ekonomiczna, sesja rm

Piotr Roman poinformował radnych, że w najnowszym wydaniu dziennika „Puls Biznesu” pojawił się artykuł o nowym inwestorze w bolesławieckiej podstrefie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Invest-Park – firmie Rhenus Logistics. W tekście mowa jest m.in. o tym, że niemiecki inwestor zbuduje tu halę na magazyn dla branży e-commerce.

Prace mogą ruszyć nawet w tym roku, a sam magazyn ma zostać otwarty już we wrześniu 2016 r. W pierwszym etapie działalności firma zatrudni 200 osób. Docelowo jednak planuje stworzenie 600–800 nowych miejsc pracy.

– Jeśli chodzi o obrót nieruchomościami, to jest największa transakcja finansowa w ostatnich latach – podkreślił Piotr Roman. – Co bardzo ważne, jest duża szansa na to, że znajdą tam pracę osoby z bardzo małymi kwalifikacjami.

I dodał: – To jedna z najlepszych, jeśli nie najlepsza wiadomość w tym roku.

Drugi z prawej: Zdzisław AbramowiczDrugi z prawej: Zdzisław Abramowiczfot. GA

Nie obyło się jednak bez kontrowersji. Głos zabrał Zdzisław Abramowicz z klubu Ziemi Bolesławieckiej i Prawa i Sprawiedliwości: – Nie mówię tego w kategoriach zaściankowej obrony polskiej ziemi, ale mimo wszystko jest to bezpowrotne sprzedanie ziemi niemieckiej firmie. Jaka ilość gruntów bolesławieckich jest już na stałe we władaniu obcego kapitału?

Prezydent przyznał, że większość działek w podstrefie Gmina sprzedała firmom międzynarodowym, ale są tam też firmy bolesławieckie. Wyliczył również działające w mieście spółki niemieckie, duńskie i szwajcarskie. – Ja bym się tego nie obawiał – zaznaczył. – Pewnie, że fajnie by było, żeby to był kapitał polski. Ale my każdego, kto będzie chciał założyć działalność w strefie, powitamy z otwartymi rękami

W dalszej części posiedzenia Rady Miasta Piotr Roman dodał, że to nie Gmina Miejska jest od sprawdzania paszportów inwestorom. Zadaniem samorządu, wyjaśniał prezydent, jest zapewnienie firmom dobrych warunków do inwestowania.

Do tematu wrócimy.