Udany start w regatach żeglarskich zawodnika szkółki żeglarskiej z Bolesławca

Udany start w regatach żeglarskich zawodnika szkółki żeglarskiej z Bolesławca
fot. Sail Swim W dniach 7 i 8 listopada we Wrocławiu na Zalewie Osobowickim, w bazie UKS Żeglarz, odbyły się regaty żeglarskie organizowane przez Wrocławski Okręgowy Związek Żeglarski o Błękitną Wstęgę Odry.
istotne.pl 0 sail swim

Reklama

Regaty zostały rozegrane w klasach Optimist i Cadet. W regatach udział wziął Wincenty Grochowski (12 lat), zawodnik szkółki żeglarskiej Sail Swim z Bolesławca, w klasie Optimist. Optimist to jednoosobowa klasa regatowa dla dzieci do 15 roku życia.

Pierwszego dnia, z powodu braku wiatru, nie odbył się żaden z 4 zaplanowanych wyścigów. Następnego dnia wiatru nie brakowało i wówczas odbyło się 5 wyścigów w bardzo wymagających warunkach. Wiatr w powiewach przekraczał 4 st. w skali Beauforta. Tak silne powiewy wiatru spowodowały, że wielu zawodników nie ukończyło biegu trzeciego z powodu wywrotki łódki.

Zawodnik z Bolesławca, mimo trudnych warunków i wywrotki, ukończył wszystkie biegi i ostatecznie zajął 9 miejsce. Był to drugi start Wincentego w regatach okręgowych. Pierwszy odbył się w październiku w Urazie na Zalewie Prężyckim. Wtedy bolesławianin uplasował się dopiero na 16 miejscu. Widać, że każdy start w regatach kończy się coraz lepszym wynikiem, co daje nadzieję na jeszcze lepsze rezultaty w następnym sezonie.

Wincenty swoją przygodę z żeglarstwem rozpoczął na półkoloniach żeglarskich organizowanych przez szkółkę Sail Swim na zbiorniku Krępnica, w bazie Yacht Clubu Bolesławiec. To tutaj stawiał pierwsze kroki na Optimiście. Pierwsze starty w regatach miały miejsce w tym sezonie. Regaty organizowane przez KŻ Posejdon na Jeziorze Kunickim k. Legnicy kończył na pierwszym miejscu. Postanowił zrobić kolejny krok i wystartował w regatach wyższych rangą. Do tych startów przygotowywał się w Kunicach. Sezon na tą chwilę jest już zakończony, ale już planowane są starty w przyszłym sezonie. Rozpoczęcie sezonu planowane jest na kwiecień przyszłego roku.

Zawodnicy szkółki żeglarskiej mieli w tym sezonie okazję do szkolenia na wodach morskich. Na początku sierpnia odbyło się szkolenie na Morzu Bałtyckim, a bazą była Marina Dziwnów. W Dziwnowie w tym roku odbyły się Mistrzostwa Świata w klasie Optimist. Szkolenie trwało 5 dni i odbyło się w zmiennych warunkach. W czasie szkolenia zawodnicy mieli okazję poznać trudne i wymagające warunki morskie. Przekonali się o tym, że to, co na wodach śródlądowych jest łatwe do wykonania, na morzu jest trudniejsze, a czasami niewykonalne. Niektórzy odczuli skutki choroby morskiej.

W nadchodzącym sezonie planowane są starty w regatach i inne wyjazdy szkoleniowe.
Szkółka będzie prowadziła nabór dla dzieci od 5 roku życia. Szkolenie prowadzi Jakub Jakubowski, instruktor żeglarstwa PZŻ.

Sail Swim/ii

Reklama