Przedszkola i szkoły, które mają filmowe horyzonty

Przedszkola i szkoły, które mają filmowe horyzonty
fot. BOK-MCC W tym roku wraz z BOK-MCC promujemy i piszemy o przedszkolach i szkołach, które wzięły udział w projekcie Filmoteka Szkolna Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej.
istotne.pl kino forum, bok - mcc

W roku szkolnym 2015/2016 do projektu zgłosiło się 553 uczniów z czterech bolesławieckich przedszkoli, pięciu gimnazjów, dwóch szkół ponadgimnazjalnym oraz z dwóch podstawówek: z Kruszyna i Raciborowic Dolnych. Zapisy na stronie Nowych Horyzontów Edukacji Filmowej trwają do 16 października, warto skorzystać z tych spotkań z ambitnym filmem, które odbywają się raz na miesiąc.

To ważny i ciekawy program, który Bolesławiecki Ośrodek Kultury-Międzynarodowe Centrum Ceramiki nieprzerwanie prowadzi osiem lat od października 2008 roku. Główną część projektu stanowi program comiesięcznych spotkań w kinie, podczas których młodzież ogląda filmy wyselekcjonowane i powiązane w tematyczne cykle. Każdy nauczyciel otrzymuje materiały dydaktyczne zawierające scenariusze lekcji (języka polskiego, wiedzy o kulturze, historii, wiedzy o społeczeństwie i godzin wychowawczych). Film poprzedza ciekawa prelekcja.

Projekt zyskał patronat Ministra Edukacji Narodowej, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz rekomendację kilku wojewódzkich kuratorów oświaty. Popierają je również uznani reżyserzy i aktorzy: Andrzej Wajda, Krzysztof Zanussi i Jerzy Stuhr. W 2012 roku projekt został uhonorowany Nagrodą Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii „Edukacja młodego widza”.

Szkoły, które biorą udział w projekcie będą promowane i opisywane na  portalu i w gazecie Istotne.pl, bo ten sposób edukowania warto wspierać i podkreślać jego wartość.

Pozdrawiamy naszych filmowych przyjaciół

 1. Niepubliczne Przedszkole Jacek i Agatka 
 2. Miejskie Przedszkole Publiczne nr 3
 3. Miejskie Przedszkole Publiczne nr 7 z oddziałami integracyjnymi 
 4. Miejskie Przedszkole Publiczne nr 6 
 5. I Prywatne Gimnazjum Niepubliczne
 6. Prywatne Gimnazjum Nr 3 z Oddziałami Przysposabiającymi do Pracy w Bolesławcu
 7. Gimnazjum Samorządowe nr 2
 8. Miejski Zespół Szkół nr 2
 9. Drugie Prywatne Gimnazjum
 10. II Liceum Ogólnokształcące
 11. Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. majora H. Sucharskiego
 12. Zespół Szkolno-Przedszkolny w Kruszynie
 13. Szkoła Podstawowa im. H. Sienkiewicza w Raciborowicach Dolnych