Petek: Harry Potter mnie nudzi

Petek: Harry Potter mnie nudzi
fot. Gerard Augustyn W Miejskiej Bibliotece Publicznej gościł Krzysztof Petek, pisarz, dziennikarz i organizator wypraw oraz szkół przetrwania.
istotne.pl literatura, spotkanie, miejska, petek, publiczna, centrum wiedzy

W czwartek, 24 czerwca, w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bolesławcu odbyło się spotkanie z Krzysztofem Petkiem, autorem książek i dziennikarzem. – Wyzywają mnie od pisarzy, przyjmuję to z pokorą – powiedział Petek. – Moje książki nie są lekturami obowiązkowymi i niech tak zostanie. Mimo to mam w Polsce ponad 130 tys. stałych czytelników. I jeżeli są wśród was ludzie, którzy nie lubią czytać, to śmiem twierdzić, że dzieje się tak tylko dlatego, iż nie trafiliście jeszcze na książki dla siebie.

fot. Gerard Augustyn

Krzysztof Petek od lat organizuje szkoły przetrwania i wyprawy survivalowe. – Uczę technik i psychologii przetrwania, działania w sytuacjach krytycznych, samoobrony – podkreślił. – Specjaliści powtarzają: im gorzej, tym lepiej. Im trudniejsze warunki podczas treningu, tym lepiej jesteśmy wyszkoleni, by działać w realnych sytuacjach.

fot. Gerard Augustyn

W latach 1997-2000 Petek prowadził szkolenia organizowane przez Fundację Do Zwalczania Przestępczości Młodzieży. – Szkoliłem wywiadowców w wielu 12-14 lat. Uczyłem ich kłamać, oszukiwać, podawać się za kogoś innego – opowiadał pisarz. – Potem szóstka 16-latków wniknęła w kilka najbardziej niebezpiecznych środowisk przestępczych. Na parę dni stali się członkami gangów, grup przestępczych, sekt i subkultur. Ich zadaniem było poszukiwanie zaginionych ludzi, szukanie informacji; mieli dotrzeć tam, gdzie policyjni informatorzy nie mieli wstępu.

fot. Gerard Augustyn

O tym wszystkim można przeczytać w książkach z serii „Operacja Hydra”. – Taki mam zawód: piszę o ciekawych rzeczach. Wokół nas dzieją się rzeczy tak niezwykłe, że wystarczy je zebrać i opisać. Ja nie lubię zmyślać. Nie piszę o kolesiu, który lata na krzywej miotle, bo mnie to nudzi – przyznał Krzysztof Petek.

fot. Gerard Augustyn

Autor serii „Porachunki z przygodą” dał też kilka wskazówek młodym adeptom pióra: – Nie czekajcie na natchnienie, zawodowcy nie czekają na natchnienie, tylko na zlecenie. A jeśli macie ludziom coś do powiedzenia, to zróbcie to tak, aby chcieli to przeczytać.

Wydarzenie zostało sfinansowane w ramach projektu Dyskusyjne Kluby Książki.

(informacja GA)