Czy radni podniosą opłaty za przedszkole?

Pieniądze
fot. sxc.hu Zapytaliśmy kilku radnych, jak zagłosują w sprawie podwyżki opłaty za przedszkole. Proponowana stawka miesięczna za dziecko ma wzrosnąć od września średnio o 65 zł.
istotne.pl 0 przedszkole, samorząd

Reklama

Dotychczas rodzice za przedszkole (bez wyżywienia) płacili ok. 150 zł, po podwyżce zapłacą ok. 215 zł. W przedszkolach miejskich dziecko ma zapewniony dziewięciogodzinny pobyt. Za pięć godzin płaci gmina miejska, rodzice opłacają cztery pozostałe godziny poza podstawą programową wychowania przedszkolnego. Od 2009 r. stawka za godzinę wynosiła 1,80 zł – od września ma wzrosnąć do 2, 63 zł.

Naczelniczka Wydziału Społecznego, Beata Sulska, wyjaśniła, że podwyżka opłat za świadczenia w przedszkolach miejskich podyktowana jest ogólnopolskim wzrostem wynagrodzeń dla nauczycieli wprowadzonym przez Ministra Edukacji Narodowej.

- To problem wszystkich gmin w Polsce – mówi Sulska. – Podwyżki są różne, w zależności od gminy, my plasujemy się gdzieś pośrodku. Utrzymanie nauczycieli to zadanie własne gminy. Ministerstwo podnosi pensje, gmina musi znaleźć na podwyżki pieniądze.

Radni będą mieli trudny orzech do zgryzienia, bo to oni zadecydują w głosowaniu, czy podnieść bolesławianom opłatę za przedszkole. Zapytaliśmy kilku radnych o komentarz na ten temat. Wszyscy zapewnili, że z projektem uchwały zapoznają się wnikliwie oraz skonsultują się ze swoimi klubami i kolegami partyjnymi.

Zdzisław Abramowicz (Ziemia Bolesławiecka) wypowiedział się prywatnie i w ostrym tonie skrytykował posunięcia ekip rządowych w Polsce. – Koszty błędnych posunięć kolejnych rządów przerzucane są wciąż na obywateli – powiedział Abramowicz. – Obiecuję, że nad opłatami za przedszkole zastanowię się głęboko, decyzję podejmę z kolegami z klubu.

Mirosław Sakowski (PO) przypomniał obietnicę prezydenta, że podwyżek nie będzie. – To zbyt wysoka podwyżka, przeliczyłem ją i sięga prawie 50 procent – powiedział Sakowski. – Głosowałem już przeciwko podniesieniu opłat za wywóz odpadów komunalnych, teraz muszę się skonsultować z kolegami i dokładnie przeanalizować sprawę.

Piotr Hetel (SLD) podkreślił, jak ciężka jest rola samorządów. – Wszystkie obowiązki spoczywające na państwie zrzuca się na samorządy – powiedział. – To trudna decyzja dla radnych i trudny dla nas wybór. Szczególnie jeśli chodzi o utrzymanie szkół i przedszkoli. Chciałbym jak najlepiej dla mieszkańców, ale nie wiem, czy samorząd na to stać, by nie podnieść tej opłaty.

Głosowanie w sprawie ustalenia wysokości opłat za świadczenia udzielane w miejskich przedszkolach publicznych w Bolesławcu odbędzie się w środę, 6 lipca, na sesji Rady Miasta.

(informacja: Grażyna Hanaf)

Reklama