Co z opłatami za zamknięte prywatne przedszkola?

Dyskusja dla wiadomości: Co z opłatami za zamknięte prywatne przedszkola?.


 • Front (AE7pLl), 2020-03-25 21:07 Cytuj Zgłoś nadużycie

  Resort edukacji narodowej do tej pory nie zajął stanowiska w tej sprawie. DGP zwrócił się więc do UOKiK o ponowne zajęcie stanowiska. Zapytaliśmy, czy rodzice mający dzieci w przedszkolach niepublicznych mogą się uchylać od niepłacenia czesnego za okres, w którym placówka nie świadczy usług. Ku naszemu zaskoczeniu urząd łagodzi stanowisko zawarte we wspomnianym wyżej raporcie i przekonuje, że sytuacja jest nadzwyczajna.

  – Nie ma w tym winy ani przedsiębiorców, ani rodziców. Właściciele placówek nie mogli tej sytuacji przewidzieć, planując ryzyko biznesowe. Doszło do nadzwyczajnej zmiany okoliczności, co przewiduje też kodeks cywilny w stosunkach cywilnoprawnych, to tzw. klauzula rebus sic stantibus – przekonuje Małgorzata Cieloch, rzecznik prasowy UOKiK.

  Dodaje, że czas epidemii stawia cały rynek i wszystkich jego uczestników przed nowymi wyzwaniami i koniecznością przedefiniowania niektórych dotychczasowych stosunków prawnych.

  – Każdy przypadek należy oceniać odrębnie. Strony umowy muszą się porozumieć, jak sprawiedliwie dzielić koszty czesnego. Tak, by przedsiębiorcom umożliwić przetrwanie, a jednocześnie nie przerzucić na konsumentów całości ciężaru utrzymania przedszkoli i żłobków. Z pewnością niedopuszczalne jest pobieranie czesnego w pełnej wysokości za czas, kiedy dzieci w ogóle nie przebywają w placówce, np. opłaty za wyżywienie nie powinny być pobierane .

 • anonim (ALxJEQ), 2020-03-26 08:30 Cytuj Zgłoś nadużycie

  Dzień dobry, miłego dnia.

 • Krysia (AE7pLl), 2020-03-26 10:04 Cytuj Zgłoś nadużycie

  Widze że pan redaktor pousuwał nie wygodne dla siebie komentarze pewnie ten też zostanie usunięty.pozdrawiam miłe panie szczególnie J.S.Miłego dnia

 • :-) (ALxJml), 2020-03-26 12:10 Cytuj Zgłoś nadużycie

  Płacić ! Sami się godzicie na izolację to płacić x 2 !

 • Marta (eltCDE), 2020-03-26 23:23 Cytuj Zgłoś nadużycie

  .....

 • tonić (AE7Wvb), 2020-03-27 11:53 Cytuj Zgłoś nadużycie

  Brać sie do roboty, krowy doić grzyby zbierać to bedzie stać ,w dupach sie poprzewracało za dużo żrycie to nie strać ...Czemuś głupi ?bom biedny...Czemuś biedny? bom głupi...pozdrawiam ministrantuf i księszy

 • Ja (qnQgt), 2020-03-27 17:56 Cytuj Zgłoś nadużycie

  "Mali Odkrywcy" obniżają czesne o 100zł... Skoro nie jest to wina ani rodziców, ani przedsiębiorcy, to czy sprawiedliwe jest przerzucanie większości kosztów na rodzica...? Brawo "Smerfiki"!

 • anonim (AE7kVV), 2020-03-27 23:26 Cytuj Zgłoś nadużycie

  Nigdy nie oddałałabym dziecka nawet za darmo do Przedszkola Smerfiki,Pani ta prowadzi działalnośc na terenie Kościoła ,pewnie zwolniona z wszystkich opłat!!!to jest przechowalnia nic więcej.Przecież kto nie chce placić moze zrezygnować z Przedszkola jaki problem ?moze w Smerfikach będzie miejsce! a nie lamentujecie i bzdury piszecie jest przepis ze trzeba płacic to trzeba i tyle.

 • Aaaa (vkOVE), 2020-03-28 21:31 Cytuj Zgłoś nadużycie

  Mali odkrywcy ...brawo! Najlepsi. Mili gest