W Świętoszowie odbył się mityng lekkoatletyczny

W Świętoszowie odbył się mityng lekkoatletyczny
fot. MKS Bolesłavia W zawodach wzięło udział prawie 400 osób. Gwiazdami imprezy byli znani lekkoatleci: Marek Plawgo, Paweł Januszewski i Tomasz Rudnik.
istotne.pl zawody, lekkoatletyka, mks bolesłavia, mityng

Druga edycja Dolnośląskiego Mityngu Lekkoatletycznego Szkół Podstawowych odbyła się w środę 9 kwietnia na stadionie w Świętoszowie. W imprezie udział wzięło prawie 400 osób: uczniowie podstawówek z całego województwa oraz podopieczni trzech liceów wojskowych.

fot. MKS Bolesłavia

Młodzi sportowcy rywalizowali w następujących konkurencjach: bieg na 60 i 600 metrów, skok w dal, rzut piłką lekarską i skok wzwyż. Ponadto zaproszenie na świętoszowską imprezę przyjęli znani polscy lekkoatleci: Marek Plawgo, Paweł Januszewski i Tomasz Rudnik, którzy przeprowadzili profesjonalną rozgrzewkę oraz wcielili się w rolę arbitrów.

Na scenie: Marek PlawgoNa scenie: Marek Plawgofot. MKS Bolesłavia

Na fanów sportowych emocji czekały też takie atrakcje jak: pokazy sprawnościowe byłych żołnierzy bolesławieckiej 62 Kompanii Specjalnej (JW 2457), pokaz strzelania z broni pneumatycznej, rzuty granatem, nożem i gwiazdką do celu, bieg komandosa i pokaz wspinaczki.

fot. MKS Bolesłavia

Nie tylko komputer

„Ta impreza jest po to, aby zachęcać dzieci do uprawiania sportu i odciągnąć je od komputera” mówi Bartosz Gruman, współorganizator i pomysłodawca mityngu. „Do tej pory nie było w kalendarzu żadnej imprezy, która mogłaby pomagać w odszukiwaniu naprawdę utalentowanych młodych sportowców” zaznacza.

fot. MKS Bolesłavia

W drugiej edycji zawodów wystartowało niemal 150 osób więcej niż w poprzedniej. Duża w tym zasługa wielkich sportowców, którzy uświetnili świętoszowski mityng. „Takie inicjatywy trzeba popierać” powiedział portalowi Boleslawiec.org / IstotneInformacje.pl Paweł Januszewski, mistrz Europy z 1998 roku w biegu przez płotki. „To może banalnie zabrzmi, ale radość tych dzieciaków, emocje, które temu towarzyszą, są największą nagrodą zarówno dla Bartka [Grumana – przyp. red.], jak i dla mnie” dodaje wybitny lekkoatleta.

fot. MKS Bolesłavia

„Kiedyś byłem na miejscu tych dzieci. Sam brałem udział w zawodach, na których gościły gwiazdy polskiej lekkoatletyki” wspominał podczas konferencji prasowej na Zamku Kliczków Marek Plawgo, rekordzista Polski w biegu przez płotki. – „Miał wtedy przyjechać Artur Partyka, ale zamiast niego pojawiła się Agata Karczmarek, rekordzistka Polski w skoku w dal. Pamiętam do dziś, że to były wielkie emocje. To było coś, co sprawiło, że połknąłem sportowego bakcyla”.

Marek Plawgo rozdaje autografyMarek Plawgo rozdaje autografyfot. MKS Bolesłavia

Dlaczego obaj wybitni sportowcy wybrali właśnie lekką atletykę? „Nie ma nic piękniejszego niż lekkoatletyka. To sport w najczystszej postaci. Tu każdy zawodnik jest kowalem własnego losu” mówi Marek Plawgo. „To jest dyscyplina wymierna. Wygrywa nie ten, kto ma układy, tylko ten, kto jest w stanie wygrać z samym sobą” dodaje Paweł Januszewski.

Plany

Bartosz Gruman i MKS Bolesłavia nie zamierzają spocząć na laurach. „Chcielibyśmy, żeby w przyszłym roku to był mityng międzynarodowy” przyznaje pomysłodawca. „Jestem po rozmowach i z Czeskim Związkiem Lekkiej Atletyki, i z kilkoma zaprzyjaźnionymi klubami niemieckimi” dodaje. Wiadomo już, że kolejna edycja odbędzie się w weekend.

fot. MKS Bolesłavia
fot. MKS Bolesłavia

Serwis Boleslawiec.org / IstotneInformacje.pl był patronem medialnym wydarzenia.

(informacja MZ/GA)