Z kostki brukowej ułożono herb Bolesławca

Z kostki brukowej ułożono herb Bolesławca
fot. Marcin Zabawa Przed wejściem do bolesławieckiego ratusza wybrukowany został herb naszego miasta. Renowacja płyty głównej rynku potrwać ma do października tego roku.
istotne.pl rynek, ratusz, renowacja, herb

Wszyscy mieszkańcy, którzy do dziś nie byli świadomi, co znajduje się w herbie Bolesławca, mają świetną okazję, by się o tym przekonać. Na bolesławieckim rynku, przed wejściem do ratusza z kostki brukowej ułożony został bowiem herb naszego miasta. Renowacja rynku oraz ulicy Bolesława Prusa potrwa jednak jeszcze kilka miesięcy. Planowo ma się zakończyć w październiku 2007 r. Koszt inwestycji to niemal 4 mln 300 tys. zł.

Najstarsza pieczęć z herbem naszego miasta, obecnie zaginiona, przywieszona była do dyplomu z 1303 r. Znaleziono ją w archiwum klasztoru Magdalenek w Nowogrodźcu. Na ówczesnym bolesławieckim herbie przedstawione były jedynie dwie wieże. Pomiędzy nimi, na ścianie szczytowej, znajdowała się trójlistna rozeta. W bramie, podobnie jak dzisiaj, umieszczono śląskiego orła, tyle że jego głowa skierowana była w lewą stronę. Wieże dawnego herbu zwieńczone były krzyżami, a ściana szczytowa czymś, co kształtem przypominało ukoronowaną gołębicę, symbol Ducha Świętego. Po pewnym czasie głowę orła skierowano w heraldyczną prawą stronę. Od XVI wieku zaś ścianę szczytową zastąpiono trzecią wieżą. I w takiej postaci herb przetrwał do dziś.

(informacja GA, zdjęcia MZ)