Miasto oddało Gminie Żydowskiej sporną działkę

Miasto oddało Gminie Żydowskiej sporną działkę
fot. B.org Wrocławska Gmina Żydowska odzyskała nieruchomość u zbiegu ulic Kubika i Wąskiej w Bolesławcu. Miasto musiało oddać nieruchomość na podstawie Orzeczenia Komisji Regulacyjnej Do Spraw Gmin Wyznaniowych Żydowskich.
istotne.pl synagoga, gmina żydowska

Przedstawiciele Gminy Żydowskiej utrzymują, że w 1933 roku działka przy ulicy Kubika była własnością Gminy Synagogalnej w Bolesławcu, zaś w jej obrębie znajdowała się synagoga. W tej sprawie przedstawiciele Gminy Żydowskiej zwrócili się do Komisji Regulacyjnej w Warszawie. Komisja po rozpatrzeniu sprawy wydała orzeczenie przychylające się do wniosku Gminy Żydowskiej i nakazujące Gminie Bolesławiec obowiązkowe przeniesienie własności nieruchomości.

Gmina Żydowska już wcześniej próbowała odzyskać nieruchomość. W czasie lutowej sesji radni miejscy jednomyślnie odrzucili uchwałę o przeniesieniu własności działki.

Nieruchomość, która stała się własnością Gminy Żydowskiej we Wrocławiu nie jest przeznaczona pod zabudowę. Zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego, teren ten ma pozostać taki, jaki jest teraz. Nie bardzo zatem wiadomo, dlaczego Gmina Żydowska tak usilnie starała się o niego.

Zobacz także

Radni odrzucili roszczenia Gminy Żydowskiej

Gmina Wyznaniowa Żydowska we Wrocławiu