Studenci i uczniowie nie otrzymują stypendiów

Studenci i uczniowie nie otrzymują stypendiów
fot. sxc.hu Studenci i uczniowie, którym przyznano stypendia w ramach unijnego programu Wyrównania Szans Edukacyjnych, nie otrzymują pieniedzy. Mieli dostawać po 200 i 100 złotych.
istotne.pl stypendium, pieniądze

Mimo, że program jest źle realizowany, to paradoksalnie szanse są wyrównane w całym województwie dolnośląskim, bo w tym roku pieniędzy nikt jeszcze nie dostał. Powiaty, które przyjmowały i weryfikowały wnioski o stypendia, twierdzą, że za wszystko odpowiada Urząd Marszałkowski, bo tam trafiają wnioski. Tymczasem Urząd odbija piłeczkę i zrzuca winę na powiaty. Według Urzędu Marszałkowskiego starostwa przygotowały wnioski za późno, a po drugie z błędami. Trzeba je poprawiać i stąd opóżnienia. Wypłatę stypendiów opóźniły też zmiany, które w międzyczasie wprowadziło ministerstwo.

Jedno jest pewne – uczniowie i studenci wciąż czekają na pieniądze. Wszystko wskazuje na to, że czekać będą musieli jeszcze co najmniej miesiąc. Urząd Marszałkowski ocenia, że połowa maja to "ostrożny" termin.

W założeniach stypendia miały być wypłacane co miesiąc od września lub października do czerwca. Póki co zbliża się czas składania wniosków na przyszły rok. Na stypendia w powiecie bolesławieckim czeka 49 studentów i blisko 450 uczniów szkół ponadgimnazjalnych.

Opinie czytelników

Jako Powiat możemy jedynie stosować się do zmienianych w trakcie gry reguł. Czy dobrze nam z tym? Czy jesteśmy zadowoleni, że musimy jedną rzecz robić po kilka razy? Nie. Tym bardziej, że niektóre media sugerują, że wina leży po stronie powiatów. I to wszystkich, bo żaden pieniędzy nie dostał... Smutne i bulwersujace jest natomiast to, że stypendyści pieniędzy nie dostają. Rozmawiałem z wieloma rozgorycznymi rodzicami, którzy muszą pożyczać pieniadze, by móc je wydać na swoje dzieci i w konsekwencji otrzymać refundację poniesionych kosztów, czyli stypendia właśnie. Ale cóż począć. Mimo wszystko lepiej dostać je póżniej niż... wcale. Do takich zazwyczaj dochodziliśmy wniosków. I na koniec: pieniądze - za trzy pierwsze miesiące tego roku - mają przyjść ponoć (z akcentem na ponoć!) w maju. Wspomnę też, że przygotowaliśmy już wniosek o środki na stypendia na kolejny rok szkolny! Bo twierdzę, że mimo wszystko warto...

Dariusz, Wydział EKS Starostwa Powiatowego, Bolesławiec