Szpitalny Oddział Ratunkowy ruszy w połowie roku

Szpitalny Oddział Ratunkowy ruszy w połowie roku
fot. B.org Szpital powiatowy stawia na inwestycje. Jeszcze w tym roku rozpocznie się pierwszy etap termomodernizacji, a już latem ma ruszyć SOR.
istotne.pl cezary przybylski, inwestycja, zdaniuk, sor, adam, szpital powiatowy

W czwartek 23 kwietnia w Starostwie Powiatowym odbyła się konferencja prasowa z udziałem starosty Cezarego Przybylskiego i Adama Zdaniuka, dyrektora szpitala powiatowego. Podczas spotkania poruszono m.in. kwestię kondycji bolesławieckiego ZOZ-u. Starosta podkreślił, że ratowanie placówki jest jednym z głównych zadań, jakie stawia sobie rządząca w powiecie koalicja PO-PSL-SLD.

– W ciągu ostatnich 10 lat powiat dofinansował SP ZOZ kwotą 10 mln zł – powiedział Cezary Przybylski. Szpital jest w dobrej kondycji. Poprzedni rok placówka zamknęła nadwyżką 1,7 mln zł. – Przypomnę, że szpital nie jest powołany do tego, by generować zysk – podkreślił Adam Zdaniuk. – Wszystkie dodatkowe środki zostaną przeznaczone na inwestycje.

Od lewej: Cezary Przybylski i Adam ZdaniukOd lewej: Cezary Przybylski i Adam Zdaniukfot. Gerard Augustyn

W lutym br. pisaliśmy, że szpital powiatowy otrzyma prawie 1,4 mln zł na informatyzację. Lecznica dostanie pieniądze z Regionalnego Programu Operacyjnego. Co więcej, jeszcze w tym roku rozpocznie się pierwszy etap termomodernizacji. Cała inwestycja kosztować będzie 7 mln zł, a pierwszy jej etap – prawie 3 mln. Wiadomo już, że Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej udzieli lecznicy dotacji i pożyczki. Szpital stara się też o środki unijne.

Latem 2009 r. ma ruszyć Szpitalny Oddział Ratunkowy. – To jest nasz priorytet – zapewnia Zdaniuk. – W tym roku planujemy wydać na ten cel 4 mln zł. Chcemy pozyskać środki z Unii Europejskiej, ale póki co musimy zaciągnąć kredyt, aby zapewnić ciągłość inwestycji.

Adam Zdaniuk: SOR to nasza priorytetowa inwestycjaAdam Zdaniuk: SOR to nasza priorytetowa inwestycjafot. Gerard Augustyn

– To, że SOR przyniesie szpitalowi ogromne zyski, to mit – powiedział starosta. – To odział bardzo kosztowny. Chodzi nam głównie o bezpieczeństwo mieszkańców powiatu.

(informacja ii)