Były wiceminister spraw zagranicznych gościł w Bolesławcu

Były wiceminister spraw zagranicznych gościł w Bolesławcu
fot. Marcin Zabawa Sergiusz Najar mówił o trwającym kryzysie finansowym w Polsce i na świecie. Polityk przyjechał na zaproszenie SLD.
istotne.pl spotkanie, sld, sergiusz, najar

We środę w siedzibie SLD przy ul. Opitza odbyło się spotkanie z Sergiuszem Najarem, lewicowym politykiem, byłym wiceministrem spraw zagranicznych w rządzie Marka Belki. Na spotkanie z Sergiuszem Najarem przyszło ponad 80 osób. Oprócz działaczy i sympatyków Sojuszu Lewicy Demokratycznej i Unii Pracy w spotkaniu uczestniczyły także osoby sympatyzujące z lewicą, ale nie należące formalnie do żadnej partii. Sergiusza Najara powitał Stanisław Chwojnicki, przewodniczący Rady Powiatowej SLD. Były wiceminister opowiadał o przyczynach i skutkach kryzysu finansowego w Polsce i na świecie.

Staniasław Chwojnicki i Sergiusz NajarStaniasław Chwojnicki i Sergiusz Najarfot. Marcin Zabawa

Sergiusz Najar mówił m.in. o tym, że na pojawienie się kryzysu finansowego na świecie wpływ miało wiele czynników. W nowoczesnych gospodarkach ludzie nastawili się na zysk za wszelką cenę. Zaplanowali jego osiągnięcie na wiele dekad (były to wirtualne pieniądze). Kredytów udzielano na masową skalę, w rodzimych i obcych walutach, globalnie handlowano długami. Są to tylko niektóre z przyczyn pojawienia się kryzysu. Polityk zwrócił także uwagę na fakt, że sytuacja finansowa na świecie zależna jest od kondycji gospodarki w Stanach Zjednoczonych.

Na spotkanie z Sergiuszem Najarem przyszło ponad 80 osóbNa spotkanie z Sergiuszem Najarem przyszło ponad 80 osóbfot. Marcin Zabawa

Sergiusz Najar mówił także o sytuacji gospodarczej i politycznej w Polsce. Opowiedział się za jak najszybszym przyjęciem przez Polskę waluty euro. Jego zdaniem, za skalę kryzysu w Polsce odpowiedzialne są obecny i poprzednie rządy, nie wyłączając SLD. Bieżąca sytuacja polityczna w Polsce była też tematem poruszanym przez uczestniczących w spotkaniu bolesławian. Na zakończenie spotkania jego uczestnicy wznieśli toast z okazji zbliżającego się Dnia Kobiet.

(informacja MZ)