Anna Onichimowska gościła w Bolesławcu

Anna Onichimowska gościła w Bolesławcu
fot. Gerard Augustyn Znana warszawska pisarka Anna Onichimowska spotkała się z najmłodszymi fanami swojej twórczości w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bolesławcu. Autorka „Dalekiego rejsu” podpisywała książki i odpowiadała na pytania.
istotne.pl literatura, biblioteka, anna, halina majewska, onichimowska

Spotkanie z Anną Onichimowską odbyło się 20 listopada w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Autorka „Dalekiego rejsu”, jak sama przyznała, od wielu lat jest pisarką profesjonalną, utrzymuje się wyłącznie z pisania. Jej przygoda z literaturą zaczęła się zaraz po studiach filologicznych. W wydawnictwie dziecięcym, w którym pracowała, odpowiedzialna była za ocenianie maszynopisów. Wtedy właśnie postanowiła sama zacząć pisać, zwłaszcza że zdecydowana większość tekstów, które przychodziły na adres oficyny, nie była zachwycająca.

Onichimowska pisze już od niemal 30 lat – zarówno książki z życia wzięte, jak i fantastyczne. Tworzy i dla dzieci, i dla dorosłych. Jednak znakomita większość jej książek powstaje z myślą o dzieciach. Jak zaznaczyła, wielki wpływ na jej teksty miał Janusz Korczak, klasyk literatury dziecięcej. Jego twórczości pisarka poświęciła swoją pracę magisterską.

Halina Majewska i Anna OnichimowskaHalina Majewska i Anna Onichimowskafot. Gerard Augustyn

Licznie zgromadzone w Galerii Format dzieci wręcz zasypały warszawiankę pytaniami. Zapytana o źródła inspiracji, pisarka odpowiedziała: „Pomysły leżą na ulicy, trzeba tylko umieć je podnieść”. Jedno z jej dzieł – „Dobry potwór nie jest zły” – zostało zainspirowane przez zasłyszaną rozmowę dwóch chłopców (Jeden z chłopców zapukał. Drugi zapytał: kto tam? Na co ten pierwszy odparł: hipopotam. W „Dobrym potworze...” to właśnie prawdziwy hipopotam stuka do drzwi jednego z bohaterów tekstu). Pisarka dodała również, że bardzo lubi zakończenia otwarte, gdyż dzięki temu czytelnicy mocniej przywiązują się do postaci z jej książek.

„Pisanie sprawia mi ogromną przyjemność” wyznała Onichimowska. Autorka „Najwyższej góry świata” pisze właściwie wszędzie, tym bardziej że uwielbia podróżować. Fragmenty jej tekstów powstawały w Indiach, Nepalu, Australii, Republice Południowej Afryki, Grecji czy Finlandii. Teraz marzeniem pisarki jest wyprawa do Ameryki Południowej.

Autorka „Końca świata i poziomek” zachęcała dzieci, by pisały do niej. Zaznaczyła, że dostaje wiele listów i maili od fanów jej tekstów i że na wszystkie odpowiada. Pisarka bardzo poważnie traktuje sugestie i opinie swoich czytelników. Dzięki prośbie jednej z dziewczynek samotny duch Maciek, bohater jednej z książek Onichimowskiej, spotka duszkę Karolinę.

fot. Gerard Augustyn

Anna Onichimowska pisze powieści, scenariusze, felietony. Jest autorką słuchowisk radiowych i sztuk teatralnych oraz laureatką wielu prestiżowych nagród, m.in. Nagrody Prezydenta RP za Twórczość dla Dzieci i Młodzieży „Sztuka Młodym”. W przyszłym roku mają powstać dwa filmy na podstawie jej scenariuszy.

(informacja GA)

Zobacz także

Strona autorska Anny Onichimowskiej