Ceramiczne czarki do herbaty w galerii BOK-MCC

Ceramiczne czarki do herbaty w galerii BOK-MCC
fot. BOK-MCC W piątek, 25 września, o 18:00 w galerii „mała Biała” BOK-MCC odbędzie się wernisaż wystawy pokonkursowej II i III edycji ogólnopolskiego konkursu na ceramiczną czarkę do herbaty „95°C”.
istotne.pl bok-mcc, wrocław, czarka, akademia sztuk

Wystawa prezentuje herbaciane czarki ceramiczne, których autorzy wzięli udział w ostatnich dwóch edycjach konkursu „95°C”. Podczas wernisażu przybyli goście wezmą udział w Gong-Fu Cha, chińskiej ceremonii parzenia herbaty. Przy degustacji tego napoju wsłuchają się w rytm tradycyjnej muzyki chińskiej według koncepcji Anny Krysztofiak multiinstrumentalistki i pasjonatki kultury Dalekiego Wschodu.

Jak pisze Amadeusz Kucharzewski, pomysłodawca projektu i kurator wrocławskiego Festiwalu Wysokich Temperatur „Dziewięćdziesiąt pięć stopni Celsjusza to temperatura w jakiej parzy się czarną herbatę. To właśnie ceremonii picia herbaty zawdzięczamy jedną z najbardziej klasycznych form ceramicznych – czarkę herbacianą. To niewielkie naczynie pozbawione ucha jest w swej idei niezwykle proste, a mimo to, na przestrzeni wieków doczekało się nieskończonej ilości kształtów, kolorów, faktur – urosło do rangi dzieła sztuki i przez wielu artystów jest traktowane bardzo poważnie. Konkurs podejmuje problematykę naczynia do picia herbaty, by na tym przykładzie zapytać o los „małych ceremonii” w dzisiejszym Świecie i szerzej: o relację człowieka ze sztuką. Czy to rzeczywiście galerie są odpowiednim miejscem dla sztuki? Czy codzienne użytkowanie dzieła sztuki w sposób zupełnie zwyczajny jest jego poniżeniem czy apoteozą?”

Organizatorem konkursu „95°C” jest Akademia Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu, Stowarzyszenie na rzecz Wspierania Młodych Artystów GRAVITON oraz Koło Naukowe Studentów Katedry Ceramiki Akademii Sztuk Pięknych im. E Gepperta „Ceramiczne Koło Naukowe”.

BOK-MCC stopka do wiadomościBOK-MCC stopka do wiadomościfot. BOK-MCC