Jan Bujak opowie o Bośni

Jan Bujak na spotkaniu ze Stowarzyszeniem
fot. BOK-MCC Stowarzyszenie Reemigrantów z Bośni, ich Potomków oraz Przyjaciół zaprasza na kolejne spotkanie w ramach projektu "Ocalić od zapomnienia – 70 lat od powrotu Polaków z Bośni" . Spotkanie odbędzie się 24 maja o 16.00 w Centrum Integracji Kulturalnej "Orzeł".
istotne.pl 0 cik orzeł, jan bujak

Reklama

Program jest współfinansowany ze środków Gminy Miejskiej Bolesławiec.  Gościem będzie Jan Bujak – autor cyklu książek "Galicjanie i Serbowie", które są efektem wielu niezwykłych spotkań i rozmów z ludźmi, którzy opowiedzieli o swoich przeżyciach w Bośni i tu na Dolnym Śląsku, tuż po przyjeździe w 1946 roku. Pan Jan opowie również o ludziach, którzy już odeszli, a zdążył z nimi porozmawiać. O Piotrze Burniaku, Bolesławie Kryłowiczu, Władku Torbie, Franciszku Szajwaj, Karolu Komanie czy Annie Hasiak z Osjeka i innych bohaterach tamtych czasów.

Jednym z tych, którzy przywędrowali po II wojnie światowej na Dolny Śląsk jest właśnie Jan Bujak, syn Antoniego i Anieli. Miał wtedy dwa lata. Bośni, gdzie się urodził nie mógł pamiętać. Znał ją jednak dobrze z opowieści rodziców, dziadków i znajomych. W Polsce ukończył Studium Nauczycielskie, a potem Akademię Rolniczą we Wrocławiu. Kształcił się też w warszawskiej SGGW. Przez wiele lat pracował jako pedagog w Olszynie Lubańskiej, Rakowicach Wielkich i Jeleniej Górze. Był doradcą metodycznym i dyrektorem szkoły średniej. Za swoją pracę zawodową i działalność społeczną otrzymał wiele zaszczytnych wyróżnień.

Parę lat temu Jan Bujak postanowił utrwalić dzieje polskiego osadnictwa w Bośni. Skrzętnie zbierał opowieści, dokumenty, materiały źródłowe, fotografie. W oparciu o nie, powstał niezmiernie ciekawy cykl książek „Galicjanie i Serbowie” obejmujący trzy okresy emigracji Polaków z Galicji do Bośni oraz reemigracji do powojennej Polski:
Część pierwsza: Jędrek i Zosia (1887-1919) – obejmuje okres życia w Galicji, emigrację oraz początki na bośniackiej ziemi do zakończenia I wojny światowej.
Część druga - W Bośni: Wicek i Ania (1919-1940) – to sielskie życie na bośniackiej wsi z sąsiadami Serbami, przedstawiająca wieloletnią pracę na roli i zbieranie jej obfitych plonów.
Część trzecia – Wojna i wyjazd do Polski: Antoni i Aniela (1940-1950) – losy Polaków w Bośni w czasie II wojny światowej oraz reemigracja do powojennej Polski na Dolny Śląsk.

"Ocalić od zapomnienia – 70 lat od powrotu Polaków z Bośni", to kontynuacja projektu rozpoczętego w ubiegłym roku, jako cyklu otwartych spotkań, których celem jest przekazywanie w atrakcyjny sposób naszej historii młodszym pokoleniom. W związku z przypadającą w 2016 roku rocznicą, odbywają się one pod kątem rocznicowym. Jest to 5 osobnych spotkań w okresie od kwietnia do listopada o różnorodnym charakterze: prelekcje, promocja książek, prezentacje materiałów i publikacji historycznych, z zaproszonymi gośćmi, kolejno: Tadeusz Jurkowskim, Janem Bujakiem, Tomaszem Jackiem Lisem, Markiem Szajdą i Anną Bober – Tubaj. Spotkania odbywają się przy wsparciu Bolesławieckiego Ośrodka Kultury – Międzynarodowego Centrum Ceramiki.

BOK-MCC stopka do wiadomościBOK-MCC stopka do wiadomościfot. BOK-MCC

Reklama