Radni przyjęli program zapobiegania bezdomności zwierząt

Radni przyjęli program zapobiegania bezdomności zwierząt
fot. ancahe89 (sxc.hu) Rada Miasta podjęła uchwałę w sprawie wprowadzenia programu zapobiegania bezdomności zwierząt. – Szkoda, że tak długo to trwało – komentuje prezeska Stowarzyszenia Pomocy Zwierzętom.
istotne.pl rada miasta, zwierzęta, spz, anna ryżewska

O tym, że Stowarzyszenie Pomocy Zwierzętom chciało, by magistrat wdrożył program przeciwdziałania bezdomności zwierząt, w ramach którego wykonywano by m.in. zabiegi sterylizacji i kastracji, pisaliśmy na naszych łamach wielokrotnie. Rada Miasta podjęła uchwałę w tej sprawie dopiero w październiku br. Podczas głosowania nie obyło się zresztą bez kontrowersji. 10 rajców głosowało za, 7 – przeciw, a 3 wstrzymało się od głosu.

– Cieszę się, że ta uchwała została przyjęta. Szkoda tylko, że tak długo to trwało – mówi Anna Ryżewska, szefowa SPZ. – Pierwsze rozmowy na temat wprowadzenia tego programu prowadziliśmy już w lutym 2009 r.

Zdaniem prezeski, przyjęty przez radnych program zapobiegania bezdomności zwierząt nie jest idealny, ale to krok w dobrym kierunku. – Szkoda, że w uchwale mowa jest jedynie o szczepieniach obowiązkowych. Zwierzaki powinny mieć zapewnione szczepienia kompleksowe. Stowarzyszenie chciało także, aby w Bolesławcu powstały domy tymczasowe dla zwierząt. Tego punktu w ogóle nie ujęto w programie – mówi Anna Ryżewska. – Z drugiej jednak strony cieszymy się, że ta uchwała przeszła, nawet w takiej formie. Teraz będziemy przyglądać się, jak ten program będzie realizowany – zapowiada.

Do sprawy wrócimy.

(informacja ii)