Komunalizacja PWiK coraz bliżej

Komunalizacja PWiK coraz bliżej
fot. Krzysztof Gwizdała Oczekiwana od lat komunalizacja Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Bolesławcu jest już w zasięgu ręki. Decyzja o nieodpłatnym przekazaniu udziałów spółki miastu i gminie Bolesławiec ma zapaść jeszcze w tym miesiącu.
istotne.pl pwik, komunalizacja

W listopadzie 2007 r. pisaliśmy, że rozpoczęła się restrukturyzacja Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Bolesławcu. Minister Skarbu Państwa – na wniosek prezydenta Bolesławca – podpisał akt komercjalizacji, na mocy którego PWiK zostało przekształcone w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Jej prezesem został Ireneusz Maszko, dotychczasowy dyrektor przedsiębiorstwa.

Decyzja ministerstwa była pierwszym etapem restrukturyzacji PWiK. – Od wielu lat PWiK nie jest przedsiębiorstwem miejskim, co jest ewenementem w naszym kraju – mówił wówczas prezydent Piotr Roman. – Dlatego ten pierwszy krok tak nas cieszy i powoduje, że jest coraz bliżej do komunalizacji, do odzyskaniu przez samorząd miejski przedsiębiorstwa.

Podczas sesji Rady Miasta, która odbyła się w środę 24 czerwca br., prezydent poinformował radnych, że wkrótce nastąpi komunalizacja przedsiębiorstwa. – Jeśli wszystko dobrze pójdzie, to pojutrze [czyli 26 czerwca – przyp. red.] o 13:15 w Warszawie, w siedzibie ministerstwa, zostanie podpisany dokument, w wyniku którego nastąpi komunalizacja PWiK – powiedział Piotr Roman. – Będzie to koniec długiej podróży, trwającej wiele, wiele lat – dodał.

Jak udało nam się ustalić, decyzja o nieodpłatnym przekazaniu 85% udziałów spółki Związkowi Międzygminnemu „Bóbr” (czyli Gminie Miejskiej i Gminie Wiejskiej Bolesławiec) ma zapaść jeszcze w tym miesiącu. Co to zmieni? – PWiK stanie się własnością lokalnej społeczności, a nie ministra Skarbu Państwa – tłumaczy Ireneusz Maszko. – Decyzje będą konsultowane z miastem i gminą Bolesławiec, nie zaś z ministerstwem.

(informacja ii)