Gimnazjaliści z Bolesławca zdobyli zasłużone laury

Gimnazjaliści z Bolesławca zdobyli zasłużone laury
fot. Marcin Zabawa W etapie wojewódzkim 53 Dolnośląskiego Konkursu Recytatorskiego trojgu uczniom z Bolesławca przyznano wyróżnienia. Magdalena Kubat, Maciej Kielar i Jarosław Kojder wezmą udział w koncercie laureatów.
istotne.pl konkurs, gs 2, wyróżnienie, recytacja, pg 1

Do etapu rejonowego 53 Dolnośląskiego Konkursu Recytatorskiego zakwalifikowało się pięcioro gimnazjalistów z Bolesławca. „To są ludzie, którzy mają pasję” podkreśla Ewa Ołenicz-Bernacka, polonistka z Gimnazjum Samorządowego nr 2. „Poziom tegorocznego konkursu był wyrównany. Na pewno dzieciaki z byłego województwa jeleniogórskiego nie miały się czego wstydzić” dodaje.

Od lewej: Maciej Kielar, Jarosław Kojder, Paulina Szylin, Ewelina Szczęsna i Magdalena KubatOd lewej: Maciej Kielar, Jarosław Kojder, Paulina Szylin, Ewelina Szczęsna i Magdalena Kubatfot. Gerard Augustyn

Ewelina Szczęsna z GS nr 2 wybrała tekst Wisławy Szymborskiej „Pisanie życiorysu”. Jak zaznacza, jej przygoda z poezją zaczęła się niedawno. Po eliminacjach miejskich konkursu wzięła udział w warsztatach The Play City i... odkryła swoją pasję. Obecnie jest członkinią dwóch bolesławieckich grup teatralnych – Offensywy i Offsetu. Nie wyklucza, że zwiąże swoją przyszłość właśnie z teatrem, ale nie jest to bynajmniej jedyna dziedzina sztuki, w jakiej Ewelina chce spróbować swych sił. Uwielbia śpiewać. Dlatego też nosi się z zamiarem założenia kapeli nu metalowej (w stylu System Of A Down). Plany na przyszłość? „Wiem już, że nie będę miała normalnego zawodu” przyznaje gimnazjalistka. „Nie mogłabym pracować w biurze od 7:00 do 15:00. Nie lubię rutyny” dodaje.

W eliminacjach rejonowych uczestniczyła też Paulina Szylin z GS nr 2. „Ten konkurs był dla mnie próbą charakteru” opowiada uczennica. – „Dał mi bardzo dużo. Pozwolił mi dokładniej poznać siebie”. Paulina zaprezentowała utwór Jarosława Marka Rymkiewicza „Stacja kolejki WKD w Milanówku pod Warszawą”. „Szukałam tekstu, w którym mogłabym wyrazić siebie – to, co czuję, to, jaka jestem” przyznaje. – „Ten utwór mówi o tym, że nieważne, kim się jest, nieważne, co się robi w życiu. Bóg i tak daje nam szansę”. I choć, jak podkreśla, bardzo lubi poezję, myśli raczej o studiach architektonicznych na politechnice.

Do eliminacji wojewódzkich, które odbyły się 27 i 28 maja w Sali Rycerskiej oławskiego magistratu, zakwalifikowało się troje gimnazjalistów z Bolesławca, w tym Maciej Kielar z I Prywatnego Gimnazjum. Maciej od 4 roku życia rozwija swoje pasje recytatorskie. W tegorocznym konkursie deklamował „Zuzię” Andrzeja Waligórskiego. „Od razu wiedziałem, że ten wiersz jest stworzony dla mnie. Lubię zabawne teksty, w poważnych nie czuję się dobrze” zaznacza gimnazjalista. Nie zamierza jednak zostać aktorem. Jego zdaniem, jest to zawód, który nie daje stabilizacji życiowej. Planuje studiować prawo.

Jarosław Kojder, drugi z wyróżnionych na etapie wojewódzkim, do recytacji wybrał utwór „Dzieci” Sławomira Mrożka. „Swobodniej się czuję w tekstach śmiesznych” uzasadnia swój wybór uczeń GS nr 2. „Podejrzewam, że w tekście poważnym bym się nie sprawdził” dodaje. Jak przyznaje, swoją prezentację przygotowywał długo. „Nie zaszedłbym tak daleko, gdyby nie pani Ewa Ołenicz” podkreślił w rozmowie z portalem IstotneInformacje.pl gimnazjalista.

Troje wyróżnionych weźmie udział w koncercie laureatów, który odbędzie się 13 czerwca w Klubie Muzyki i Literatury we WrocławiuTroje wyróżnionych weźmie udział w koncercie laureatów, który odbędzie się 13 czerwca w Klubie Muzyki i Literatury we Wrocławiufot. Gerard Augustyn

Natomiast Magdalena Kubat z GS nr 2, trzecia z wyróżnionych, postanowiła... zaśpiewać. „Śpiew daje większe możliwości interpretacyjne” powiedziała w rozmowie z nami. Wybrała trudny repertuar – „Grande Valse Brillante” Ewy Demarczyk. Co zdecydowało o takim wyborze? „Chęć sprawdzenia siebie” podkreśla Magdalena. „I chyba się udało” dodaje. Gimnazjalistka od 8 lat chodzi do szkoły muzycznej. Gra na fortepianie. I nawet gdyby okazało się, że kariera wokalna nie jest jej pisana, planuje studiować w akademii muzycznej.

(informacja GA)