Przemyślenia psychopedagoga: Dlaczego śmiecimy?

Dyskusja dla wiadomości: Przemyślenia psychopedagoga: Dlaczego śmiecimy?.


 • Społeczeństwo śmieciło i śmiecić będzie nadal ponieważ zakorzenione ma niechlujstwo i brak szacunku dla dóbr ogólnodostępnych. W parkach psie kupy, na chodnikach papierki, butelki itp. Troszkę zmienia się jedynie postrzeganie własnej posesji- tam bywa w miarę przyzwoicie - bo co sąsiedzi powiedzą? Za to publiczny przystanek z powybijanymi szybami, niejednokrotnie służący jako wychodek towarzystwu wracającemu z imprez, śmieci wyrzucane do lasu-wręcz składowane tam- już nikogo nie rażą.
  Z drugiej jednak strony idąc na zakupy ilu z nas bierze ze sobą kosze na zakupy lub torby wielorazowego użytku? Producenci różnych artykułów również nie szukają alternatywnych rozwiązań dla opakowń- plastikowe butelki równie dobrze można zastąpić szklanymi.
  Jest nie wiele zakładów zajmujących się recyklingiem odpadów z których można zrobić coś innego.
  Aby coś zmienić należy w kwestii śmieci, których przybywa w zastraszającym tempie, należało by scalić działania producentów i konsumenyów. Ci pierwsi aby szukali nowych technologii a ci drudzy aby w końcu zrozumieli, że sami powoli unicestwiamy nasz świat zarzucając go tonami odpadów i tylko w małym procencie je przetwarzamy.

 • Anonim (AE7gSQ), 4 lata temu Cytuj Zgłoś nadużycie

  Z setek rodzajów śmieci wybrał Pan trzy. Jakaś trauma z dzieciństwa?
  Pedagog chyba powinien szukać przyczyny a nie skutku.

 • Anonim, 4 lata temu Cytuj Zgłoś nadużycie

  Przecież ja widzę opis przyczyn i skutków... kolejny kto próbuje mieszać politykę do spraw społecznych...

 • Anonim, 4 lata temu Cytuj Zgłoś nadużycie

  Rzeczywiście trafne spostrzeżenia. Dlaczego młodzież tak postępuje? Powinni wprowadzić jakieś podstawy takich zachowań do szkół... zamiast tylko wałków...

 • Anonim (AKcLjq), 4 lata temu Cytuj Zgłoś nadużycie

  Tak przeczytalem stwierdzam iz zeczywiscie tak postepuje ludnosc a czemu zagadnienia ukierunkowane tu opisane to jest kontekst wyciagniety z calosci co ma uswiadamiac i dazyc do zglebienia celow problemantycznych jakie nas otaczja.

 • Anonim (euuyzu), 4 lata temu Cytuj Zgłoś nadużycie

  Jeden z komentarzy wyżej odnosi się do traumy z dzieciństwa. To, że ktoś wyróżnił trzy najczęściej spostrzegane przypadki śmiecenia nie oznacza od razu, że przeżywa traumę z tym związaną. Nawet w szkole jak ktoś się uczył i pisał rozprawki z polskiego miał zazwyczaj podać 3 przykłady i wyjaśnienia, więc tutaj widzę to samo i to nie jest nic złego. Temat, który został poruszony jest bardzo znaczącym problemem w naszym społeczeństwie. Niestety teraz większość matek wychowuje swoje dzieci bezstresowo i nie pozwala na zwrócenie komuś uwagi na temat złego zachowania dziecka, a co mówić również o wychowaniu w dobrym kierunku. Potem takie dzieci się buntują bo przecież wszystko im wolno.

 • Anonim (AtPx4g), 4 lata temu Cytuj Zgłoś nadużycie

  A ja proponuje stawiać kosze na śmieci a nie ławki, komu normalnemu chce się chodzić z śmieciami w ręce przez kilometr nie spotykając kosza na śmieci? Często mnie to wnerwia że muszę iść przez miasto i nie ma gdzie wywalić np opakowania po lodach.

 • Anonim, 4 lata temu Cytuj Zgłoś nadużycie

  Śmiecimy po to żeby dac innym prace :).

 • Anonim (AKcLjq), 4 lata temu Cytuj Zgłoś nadużycie

  To jest zbyt mądre podejście ;-) Przez takie zachowanie tylko w syfie się bablamy...

 • Dlaczego śmiecimy?
  Bo to są chlewiarze, pustaki i bydło!
  Ja jak gdzieś siedzę na żwirowni czy innej Krępnicy to wszelkie puszki, butelki czy papierki potrafię wrzucić do reklamówki, następnie do auta, a następnie do śmietnika pod domem- mega proste, a dla wielu zbyt skomplikowane i czasochłonne zadanie :(
  Albo ktos jest z natury chlewiarzem albo zbyt pusty, aby wpaśc na to, że można smieci zabrać do reklamówki i wyrzucic pod domem do śmietnika.

 • Anonim, 4 lata temu Cytuj Zgłoś nadużycie

  Każdy człowiek może zrozumieć ten błąd. Wystarczy że zechce. Autor ma rację. Wystarczy tylko chceć to nic nie kosztuje a wiele się zyskuje. Ja od dzisiaj z chłopakami będziemy starać się już nie wywalać na glebę. Tez nas wkurza jak idziemy a śmieci się walaja. Ale fajnie ze ktoś to opisał.

 • Anonim (AreN3E), 4 lata temu Cytuj Zgłoś nadużycie

  Bo śmieci są ciężkie? Butelkę z piciem - możemy nieść, m... Pyszna colca, ale bez... Ciężko już! Papierki od Cukierków, batonów, chipsy, opakowania po lodach, papierosach... Wszystko co puste jest po prostu za ciężkie, żeby nieść do najbliżej położonego kosza na śmieci ;-)
  Czyż nie tak?

 • Anonim (AtPxV9), 4 lata temu Cytuj Zgłoś nadużycie

  No, ja pierdziu! Jakie temat ma branie!

  Ja śmiecę, bo żyję: |.

 • Anonim (ANGJVm), 4 lata temu Cytuj Zgłoś nadużycie

  Szkoda mi Ciebie i to jak postępujesz. Tylko przez Ciebie nasze podatki muszą się marnować na takie bzdury bo masz a ciężką rękę. Powinny być większe kary dla takich jak ty!

 • Anonim (ANGwrw), 4 lata temu Cytuj Zgłoś nadużycie

  Jeszcze taka uwaga...

  Kolejne spostrzeżenie do osoby która doszukuję się u autora traumy. Jest to człowiek, który za wszelką cenę chce udowodnić, że jest mądrzejszy tzn. nieudolnie się stara. Ja pojąłem czytelność i formę tekstu. Jest to publikacja na portalu miejskim i celuje do naszych mieszkańców, wszystkich i tych młodych i starych. Tekst jest napisany przejrzyście, prosto i czytelnie tak aby (prawie) każdy mógł pojąć.

  Moje dziecko po przeczytaniu wie, że bycie "fajniejszym" nie oznacza śmiecić. Rzeczywiście, często z okna obserwuję młodych rozbijających butelki o chodnik, heh.

  Dobrze wystosowany ukryty apel. Nie śmiecimy bo po co? Co nam to da? Idąc ulicą nie chce się czuć jakbym szedł w syfie.

  Kończę ten komentarz i idę spać dobranoc...

 • 1
 • 2