Przemyślenia psychopedagoga: Dlaczego śmiecimy?

istotne-logo
fot. istotne.pl Coniedzielny cykl artykułów poświęcony spojrzeniu z punktu psychologiczno-społecznego na sprawy życia codziennego.
istotne.pl 0 przemyślenia, dawid kołodziej, psychopedagog

Reklama

Dlaczego śmiecimy i olewamy zagadnienie, gdy wiemy, że jest to złe działanie?

Rozrzucone butelki

W pierwszej kolejności warto zastanowić się, czym są śmieci, czyli odpady. Są to wszystkie przedmioty i substancje, których obywatel ma zamiar się pozbyć. Warto zaznaczyć, że ma takowy obowiązek ustawowy.

Co zatem skłania ludzi do wyrzucania śmieci – śmiecenia w miejscu publicznym, niedostosowanym do tego? Większość ludzi ma świadomość, że wyrzucane odpady stanowią zagrożenie dla całego środowiska. Edukacja dotycząca ekologii w szkole trwa od najmłodszych lat, a mimo wszystko i tak spotykamy się ze śmieceniem na co dzień.

Krótka chwila obserwacji w mieście nasunęła mi pewne refleksje i przemyślenia. Moją uwagę przykuł fakt, że osoby palące tytoń często wyrzucają niedopałki („pety”) na drogę; grupy młodzieży pozostawiają puszki oraz butelki po alkoholu na murkach, ogrodzeniach, w trawie, na ulicy lub chodniku; modne ostatnio są wrzucane luzem papierki po lodach. Więc dlaczego ludzie śmiecą? Na to pytanie odpowiem na podstawie analizy przypadku.

Wyrzucane niedopałki papierosów to najczęściej niechęć (lenistwo), aby podejść do kosza na śmieci. Motyw ten występuje nawet na przystanku autobusowym, gdzie do kosza jest zaledwie kilka metrów! Poszczególnymi wyjątkami są momenty „zamyślenia”, w których nie zwracamy uwagi na czynności, jakie wykonujemy. Apel do palaczy! Zdobądźcie chęci i wyrzućcie śmieć do kosza. Nie utracicie przy tym zdrowia, a przyczynicie się do poprawy estetyki i ochrony środowiska – tak, wyrzuceniem wypalonego papierosa do kosza. A jeśli widzicie podobne zjawisko – zwróćcie uwagę osobie palącej.

Jeśli chodzi o pozostawione puszki, młodzież często wkracza w tzw. etap buntowniczy. Chcą pokazać swoją „fajność” i przeciwstawiają się normom społecznym. Dobranie się w kręgi i grupy społeczne potęgują powyższe odczucie. Jednym z elementów ukazania swojej buntowniczości jest pozostawienie śmieci – i tak to sprzątną, nic nam nie zrobią. Apel do młodzieży! Nie bądźcie krótkowzroczni – wyrzucenie śmieci nie spowoduje, że będziecie gorsi od innych, nie wykluczy was z waszej grupy. Przekonajcie swoich kolegów do podobnego postępowania.

Wyrzucane papierki po lodach

Również efekt „niechcenia”, lenistwa. Koszy w mieście nie brakuje, nawet jeśli nie ma żadnego w pobliżu – schowaj śmieć do kieszeni i wyrzuć go przy najbliższej okazji w odpowiednie miejsce. To nic nie kosztuje, a bardzo pomoże.

bolesławiecki psychopedagog, socjoterapeuta, trener
Dawid Karol Kołodziej
http://psychopedagog.eu

Reklama