Smektała o pisaniu, Grekach i życiu – spotkanie z pisarzem

Smektała o pisaniu, Grekach i życiu – spotkanie z pisarzem
fot. freeimages.com (pear83) Na zaproszenie MBP już w marcu odwiedzi nas Zdzisław Smektała, pisarz, dziennikarz, animator imprez muzycznych i kulturalnych. Urodzony w Zgorzelcu (1951), zdeklarowany na wieki wrocławianin, spotka się z nami dwu a właściwie trzykrotnie: 11 i 21 marca.
istotne.pl literatura, zgorzelec, centrum wiedzy

Zdzisław Smektała jest absolwentem scenopisarstwa Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi, czyli najsłynniejszej w świecie polskiej uczelni. Jego felietony prasowe (lata 80./90. XX w., „Gazeta Robotnicza”) z cyklu „Jazz dla mass” drążyły problemy społeczne, kulturalne i polityczne, ważne dla regionu i kraju. W miarę postępujących zmian politycznych (1989 r.), co wiązało się m.in. z odejściem cenzury do przysłowiowego lamusa historii, felietony te zyskały jeszcze na wyrazistości i bezkompromisowości. Smektała nie miał problemu z – nabytą i głęboko przyswojoną przez wielu mu współczesnych ludzi pióra – autocenzurą.

Bezkompromisowy charakter ma także jego twórczość pisarska – niekiedy przywołująca klimaty prozy Charlesa Bukowskiego. Zdzisław Smektała opublikował do tej pory: „Krzywe ryło” (1982), „Boczne bóstwa” (1982), „Chciwy żywot grajka” (1986), „Chcica: poemat romantyczny” (I wydanie w drugim obiegu 1988, II wydanie 2006), „Liszaj” (1988), „Pic” (1988), „Jazz baba riba…” (1998), „Dziennik: [Jazz dla mass]” (2000), „Lucille” (2005).

PlakatPlakatfot. MBP w Zgorzelcu

Mistrz Smektała zgodził się poprowadzić otwarte spotkanie warsztaty 11 marca w Miejskim Klubie Seniora (ul. Mickiewicza 13, godz. 16:00). Spotkanie to nawiązuje do konkursu literackiego na wspomnienia o naszym mieście w ramach projektu Miejskiej Biblioteki Publicznej „70 lat Zgorzelca”.

21 marca w Goerlitz (Dom Stanowy – Ständehaus przy Dr Kahlbaum–Allee 31, godz. 18:00 19:30), razem z historykiem Gerassimosem Alexatosem będzie opowiadać o Grekach w Zgorzelcu; po prawej stronie Nysy, w zgorzeleckiej restauracji Przy Jakubie (wejście od ul. Nowomiejskiej, godz. 20:30 22:00) Zdzisław Smektała i Karl-Dieter Tietz czytać będą fragmenty powieści „Chciwy żywot grajka” i „Liszaj”. Imprezy te odbędą się w ramach 7 Śląskiego Wieczoru Literackiego.

Zapraszamy na spotkania ze Zdzisławem Smektałą wszystkich, którzy go znają, oraz tych, którzy go poznać powinni – młodych zgorzelczan.

Marek Żytomirski/Miejska Biblioteka Publiczna/ii