Bądź widoczny! O bezpieczeństwie pieszych

Bądź widoczny! O bezpieczeństwie pieszych
fot. KPP Zgorzelec Zgorzeleccy policjanci regularnie spotykają się z uczniami placówek oświatowych w naszym powiecie. Poruszają kwestie związane z zasadami bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Tym razem przeprowadzili działania informacyjno-profilaktyczne w MOS-ie w Zgorzelcu.
istotne.pl policja, akcja

2 marca br. zgorzeleccy policjanci przeprowadzili prelekcję poświęconą zasadom bezpieczeństwa w ruchu drogowym, a zwłaszcza przepisów dotyczących niechronionych uczestników ruchu drogowego – przede wszystkim pieszych oraz rowerzystów. Podczas spotkania omówili z wychowankami m.in. zasady bezpiecznego poruszania się po drodze. Nadrzędnym celem spotkania było uwrażliwienie uczniów na grożące zagrożenia oraz sposoby ich uniknięcia. Na koniec policjanci wręczyli uczestnikom odblaskowe elementy, które w znaczący sposób poprawiają ich widoczność na drodze.

AkcjaAkcjafot. KPP Zgorzelec
AkcjaAkcjafot. KPP Zgorzelec
AkcjaAkcjafot. KPP Zgorzelec
AkcjaAkcjafot. KPP Zgorzelec

Pamiętajmy: po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów.

Elementami odblaskowymi mogą być przedmioty doczepiane do ubrania, opaski, kamizelki oraz smycze. Ważne jest ich umieszczenie: odblaski zaleca się umieszczać na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców – wówczas będziemy mieli pewność, że są dobrze widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego.

Jako rodzice i opiekunowie dajmy najmłodszym dobre wzorce. Przez jezdnię przechodźmy tylko w miejscach dozwolonych, w sposób bezpieczny i rozsądny. By zwiększyć bezpieczeństwo dzieci, ich ubrania i plecaki wyposażmy w widoczne po zmroku odblaskowe elementy.

KPP Zgorzelec/ii