Wywieś flagę na cały weekend majowy

Wywieś flagę na cały weekend majowy
fot. freeimages.com (hux) Przed nami szereg dni świątecznych - 1 maja Święto Pracy, 2 maja Dzień Flagi, a 3 maja Święto Konstytucji 3 Maja. Wywieśmy więc flagi na cały weekend majowy.
istotne.pl święto, flaga, majówka

W sobotę, 2 maja, po raz jedenasty będziemy obchodzić jedno z naszych najmłodszych świąt państwowych - Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.

Miasto Zgorzelec od roku 2007 prowadzi akcję dystrybucji flag narodowych, w ramach której mieszkańcom rozdano już 2.500 sztuk. Także tym razem burmistrz Rafał Gronicz przygotował 500 szt. flag - narodowych, miejskich oraz Unii Europejskiej. Będzie je można otrzymać z rąk burmistrza podczas Pikniku Miejskiego od godz. 16.30 (do wyczerpania flag) na skwerze im. Ks. J. Popiełuszki.

Przypominamy i zachęcamy mieszkańców Zgorzelca do wywieszenia na domach, balkonach i w oknach flagi narodowej. Zaakcentujmy tym sposobem nasz patriotyzm i poszanowanie naszej niepodległości, popularyzujmy wiedzę o polskiej tożsamości i o symbolach narodowych.

Ustanowione w 2004 roku przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej święto ma służyć popularyzowaniu wiedzy o polskiej tożsamości i symbolach narodowych. Ustawa o zmianie ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej, którą 16 marca 2004 roku podpisał Prezydent RP, określa, że barwami Rzeczypospolitej Polskiej są kolory biały oraz czerwony. Na flagach układa się je w dwóch poziomych, równoległych pasach tej samej szerokości. Górny pas jest koloru białego, a dolny koloru czerwonego.

Nie tylko w Polsce obchodzi się takie święto

Święto flagi państwowej obchodzone jest w wielu krajach, m.in. w Stanach Zjednoczonych, Rosji, Szwecji czy Estonii. Najczęściej w tym dniu ozdabia się budynki flagami. U nas do wywieszania flag na balkonach czy w oknach wiele osób wciąż podchodzi z dystansem. Z roku na rok przybywa jednak osób, które chcą w ten sposób manifestować swój patriotyzm oraz podkreślać więź z własnym krajem.

UM Zgorzelec/ii