W poszukiwaniu św. Mikołaja

W poszukiwaniu św. Mikołaja
fot. PCPR Zgorzelec Sanie Mikołaja były wypakowane po same brzegi. Aby wszystkie prezenty trafiły do Klubu PINK w zgorzeleckiej Plazie, konieczna była pomoc Aniołków – wolontariuszy Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii ze Zgorzelca.
istotne.pl mikołajki, pcpr zgorzelec

Jednak znalezienie Mikołaja nie było w tym roku takie proste. Na dzieci z rodzin zastępczych czekał szereg zadań, które sprawdzały różne ich umiejętności, potrzebne do wytropienia świętego. I tak na drodze gry fabularnej spotkały Szalonego Naukowca, Sherlocka Holmesa, Elfa, trenera piłkarskiego, Kopciuszka oraz policjantów. U każdej z postaci wykonywali inne zadania, aby zdobyć część łamigłówki. Odpowiedź na zagadkę stanowiła klucz do Mikołaja… i oczywiście do prezentów.

A tym roku prezenty były wspaniałe. W worku Mikołaja znalazły się zabawki, książki i kolorowe pisaki, a wszystko to dzięki hojności firmy Interhurt, sklepu z zabawkami Toysland ze Zgorzelca, Instytutu Wydawniczego Znak z Krakowa oraz firmy Luna24.

Mikołajowy apel o zebranie słodkości dla dzieci z rodzin zastępczych usłyszało wiele wrażliwych serc, m.in. strażacy, funkcjonariusze Straży Granicznej, PUP, Urząd Skarbowy, Urząd Miasta, Urząd Gminy, Starostwo Powiatowe, Zakład Gazowniczy, PWIK Nysa, firmy: Artex z Jędrzychowic i Społem Powszechna Spółdzielnia Spożywców; pracownicy administracji zgorzeleckiego szpitala, Insbud, Eltur Serwis, Epore Żarska Wieś, Prokuratura Rejonowa, PKO BP, PCPR Busko-Zdrój, PZN, UMiG w Pieńsku. O naszych dzieciach z rodzin zastępczych pamiętały również dzieciaki ze szkoły Podstawowej z Porajowa, Łagowa, Czerwonej Wody, UKS Basket wraz z wychowawcami i wielu, wielu innych.

Pracownicy Klubu PINK, mimo remontu, udostępnili PCPR-owi lokal, cała obsługa zaangażowała się w pracę jako wolontariusze. DJ zapewnił świetną muzykę, a dzieci dodatkowo bawiły się na kręgielni. McDonald’s podarował pyszne cheeseburgery. Joanna Pawłowicz i Marzanna Michalska poprowadziły wspaniałe zajęcia dla najmłodszych, a wolontariusze z Gimnazjum nr 2 w Zgorzelcu wraz z panią Bogusią Ziembińską dostarczyli wrażeń rodzinom zastępczym, prowadząc wspaniałe rodzinne konkursy z nagrodami.

Mikołajki dla rodzin zastępczych to oczywiście świetna zabawa i integracja rodzin zastępczych naszego powiatu. Ale Powiatowemu Centrum Pomocy Rodzinie w Zgorzelcu, organizatorowi imprezy, przyświeca jeszcze jedna bardzo ważna idea: uwrażliwianie ludzi na potrzeby dzieci i propagowanie rodzicielstwa zastępczego.

Niestety, w powiecie zgorzeleckim co roku przybywa dzieci, które potrzebują opieki zastępczej, bo nie mogą przebywać we własnych domach. Obecnie mamy 200 rodzin zastępczych, w których wychowuje się ponad 250 dzieci. W domach dziecka zaś jest ich aż 116! To pokazuje, jak bardzo potrzeba ludzi, którzy chcieliby zostać rodziną zastępczą dla bardzo skrzywdzonych dzieci. Dlatego PCPR apeluje do osób, które mają w sobie dużo miłości, i zachęca do zostania rodziną zastępczą.

– Dzwoń! Przyjdź! Odpowiemy na Twoje pytania. Zapraszamy do PCPR, ul. Bohaterów II Armii WP 8 w Zgorzelcu. Lub skontaktuj się z nami telefonicznie pod nr. 75 77 615 05/75 77 55 587, wew. 27 – mówią pracownicy zgorzeleckiego Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie.

PCPR Zgorzelec/ii