Uczniowie z Sulikowa i Berlina razem upamiętnią losy zmarłych jeńców Stalagu VIII A

Uczniowie z Sulikowa i Berlina razem upamiętnią losy zmarłych jeńców Stalagu VIII A
fot. Meetingpoint Music Messiaen W dniach od 12 do 16 października 2015 r. po raz drugi odbędzie się polsko-niemiecki Workcamp pn. „Ceglane tabliczki-Ziegelsteine”.
istotne.pl 0 historia, stalag, mmm, miasto zgorzelec

Reklama

Projekt w 2014 r. otrzymał prestiżową nagrodę im. Franza Bobziena. Czterdziestu uczniów z Publicznego Gminnego Gimnazjum im. Jana Pawła II w Sulikowie oraz Johanna-Eck-Schule w Berlinie kontynuować będzie prace porządkowe rozpoczęte przez swoich rówieśników w poprzednich latach na terenie byłego obozu jenieckiego Stalag VIII A. Ważną część projektu stanowią prace porządkowe na terenie cmentarza jeńców radzieckich. Oprócz tego uczestnicy samodzielnie tworzą gliniane tabliczki imiennie upamiętniające zmarłych jeńców obozu.

Każdego roku poprzez drobne prace pielęgnacyjne i remontowe na terenie Stalagu uczestnicy wnoszą duży wkład w utrzymaniu w należytym porządku tego ważnego miejsca pamięci. Młodzież uczy się i „dotyka” historii na miejscu, co daje jej impuls do odpowiedzialnego i rozważnego postępowania w przyszłości.

W trakcie wspólnie spędzonego tygodnia w bliźniaczym mieście Zgorzelec-Görlitz i w szkole w Sulikowie uczestnicy mają niezwykłą okazję do wzajemnego poznania się, integracji oraz wspólnego poznawania historii Europy. Te doświadczenia dają podstawy do budowania wspólnej przyszłości w nowej, otwartej Europie.

Uroczystość zakończenia projektu będzie mieć miejsce w piątek 16 października 2015 r., o godz. 9:30, na terenie byłego obozu jenieckiego Stalag VIII A (cmentarz)

Realizacja projektu jest możliwa dzięki wsparciu wójta Gminy Sulików Roberta Starzyńskiego, dyrektora Zespołu Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Sulikowie Jana Majowskiego, firmy Soley Areca, MPGK Zgorzelec, Gminy Zgorzelec, Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży, Euroregionu Neiße-Nisa-Nysa, Stiftung Gedenken und Frieden i Europejskiego Centrum Edukacyjno-Kulturalnego Meetingpoint Music Messiaen.

Meetingpoint Music Messiaen e.V./ii

Reklama