Rowerzyści, policja apeluje o ostrożność

Rower
fot. freeimages.com (Gilbert Tremblay) Każdego roku w okresie wiosenno-letnim dochodzi do wielu wypadków drogowych z udziałem rowerzystów.
istotne.pl 183 policja, wypadek, rower, miasto lubin

Reklama

Wiosenna aura sprawia, że na ulicach coraz więcej jest zwolenników dwóch kółek. Niestety, dość często rowerzyści zapominają, że korzystanie z jednośladu, oprócz przyjemności, obciążone jest także przepisami, do których każdorazowo powinni się stosować.

Pomimo apeli i licznych przestróg wiele osób porusza się po drogach niesprawnymi technicznie rowerami, w tym często też bez obowiązkowego oświetlenia. Po zapadnięciu zmroku lub przy ograniczonej przejrzystości powietrza rowerzyści są niewidoczni dla innych użytkowników dróg, dlatego ważne jest również korzystanie z elementów odblaskowych, umieszczonych w widocznych miejscach na ubraniu. Warto pamiętać także, że nieodzowny w podróży rowerowej może okazać się kask, który zabezpiecza głowę przed urazami w razie upadku.

Rowerzyści, włączając się do ruchu lub przejeżdżając przez skrzyżowanie, często przeceniają swoje siły potrzebne do wprowadzenia w ruch swojego pojazdu. Często też dochodzi do tragedii z winy rowerzystów, którzy wymuszają pierwszeństwo przejazdu. Nie należy zatem zapominać o technikach jazdy, przede wszystkim istotna jest umiejętna ocena odległości i prędkości nadjeżdżających pojazdów, a także potrzeba sygnalizowania odpowiednio wcześnie skrętów. Czy też zasada bezpiecznego hamowania – w przypadku zbliżania się do skrzyżowania lub też wyjeżdżania z bocznych ulic.

Wyruszając na wycieczkę, pamiętajmy również o pilnowaniu swojego mienia i jego odpowiednim zabezpieczeniu, tak aby wyprawa nie skończyła się przykrym incydentem. Dla złodzieja, który tylko czeka na okazję do kradzieży, rower jest cennym łupem. Zatem każdorazowo należy pamiętać o zabezpieczeniu roweru, gdy pozostawiamy go w miejscu publicznym (przed sklepem czy na ulicy). Możemy zniechęcić złodzieja do kradzieży, utrudniając mu jego „pracę”, albowiem solidne zapięcia zajmują złodziejom dłuższą chwilę, co może sprzyjać temu, że zrezygnują z łupu.

Nie należy również zapominać o tym, że z pozostawianego roweru należy zdjąć liczniki, lampki i inne drobne wartościowe komponenty. Najbezpieczniej jest, gdy rower pozostawimy w dobrze widocznym, oświetlonym miejscu publicznym albo w całkowicie zamkniętym pomieszczeniu. Dobrze jest również, gdy w pobliżu miejsca parkowania naszego roweru są kamery, które mogą odstraszyć potencjalnych złodziei. Należy zwróć też uwagę do czego przypinamy rower. Wszelkie barierki i słupki muszą być odpowiednio wytrzymałe.

Lubińska policja zachęca również wszystkich mieszkańców naszego powiatu do oznakowania swojego roweru. Każda osoba, która pragnie oznakować swój jednoślad, powinna zgłosić się z dokumentem tożsamości oraz dowodem zakupu roweru. W przypadku kradzieży takie oznakowanie ułatwia policji odnalezienie właściciela skradzionego mienia.

– Osoby chętne zapraszamy do budynku Komendy Powiatowej Policji w Lubinie, przy ulicy Kilińskiego 10 A, do Zespołu Profilaktyki Społecznej – mówią mundurowi z Lubina. – Informacji udzielamy pod nrem telefonu 76 8406 246.

Reklama