Krav maga dla pań – kolejna edycja znakomitej akcji

Krav maga dla pań – kolejna edycja znakomitej akcji
fot. KPP Lubin Był pot, była walka. Jest satysfakcja i większe poczucie bezpieczeństwa. Tak można podsumować już szósty bezpłatny kurs samoobrony dla pań, który został zorganizowany przez lubińską policję pod honorowym patronatem starosty lubińskiego.
istotne.pl policja, akcja, samoobrona, powiat lubiński

Wykręcały ręce, ciągnęły się za włosy, wyrywały torebki, dusiły i używały przedmiotów codziennego użytku do... samoobrony – a wszystko po to, aby czuć się bezpiecznie. Komenda Powiatowa Policji w Lubinie już po raz szósty zorganizowała kurs samoobrony dla pań.

Przez cały marzec – dwa razy w tygodniu – kobiety z powiatu lubińskiego mogły uczyć się samoobrony pod okiem instruktorki z lubińskiej szkoły Krav Maga. Sytuacje zagrożenia, w jakich mogą znaleźć się potencjalne ofiary, występują przeważnie w miejscach, w których najmniej się one tego spodziewają. Nikt nie jest w stanie przewidzieć, kiedy i gdzie mogą one nastąpić. – Aby temu zapobiec i nauczyć uczestniczki kursu przewidywania realnej oceny zagrożeń oraz prawidłowych zachowań w przypadku ich wystąpienia, staraliśmy się w czasie kursu stworzyć jak najbardziej realne warunki. Z tego też względu panie uczestniczyły w zajęciach, które odbywały się nie tylko w sali gimnastycznej, ale także w lokalu, a więc w miejscu, gdzie istnieje mała przestrzeń, tłum ludzi, krzesła i brak możliwości szybkiego oddalenia się od sprawcy. Był też trening w środkach komunikacji miejskiej oraz trening na szpilkach – opowiadają lubińscy policjanci.

I dodają: – Umiejętności nabyte podczas tych spotkań panie będą mogły wykorzystać w każdym momencie. Jednak bardzo ważnym i istotnym aspektem tego kursu jest uświadomienie jego uczestniczkom, że to, czy staniemy się ofiarą przestępstwa, w dużej mierze zależy od sposobu naszego zachowania, przebywania lub przechodzenia w miejscach potencjalnych zagrożeń. Kursantki nauczyły się nie tylko reagować szybko, ale i prawidłowo oceniać zagrożenie, bronić się odpowiednio do ataku oraz kontrolować swoje emocje.

Kurs ponownie odbył się dzięki wsparciu starosty lubińskiego, który sfinansował zajęcia i po raz szósty objął akcję honorowym patronatem. W działania włączyły się również Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Lubinie, Galeria „Cuprum Arena” oraz Centrum Kultury „Muza” w Lubinie.

Dużym zaskoczeniem dla pań w tym roku była kobieta-instruktor, która zaczęła trenować krav magę właśnie po edycji „Bezpiecznej Kobiety”. Agnieszka Kazimierów zdobyła uprawnienia instruktora i teraz sama zaraża swoją pasją inne kobiety.

KPP Lubin/ii