Kaszmir w Lubinie

Góra
fot. freeimages.com (access_yog) CK „Muza” zaprasza na spotkanie „Kaszmir – W poszukiwaniu Himalajskiego Raju”.
istotne.pl 0 góry, ck muza lubin, miasto lubin

Reklama

Kaszmir – wielka himalajska kotlina na pograniczu Indii i Pakistanu, oddzielona od równin Indii pasmem górskim Pir Pandżal. Ma łagodny klimat, żyzne gleby i zachwycające krajobrazy. Rozległą zieloną dolinę zamieszkują teraz głównie muzułmanie, nad wioskami i miastami słychać śpiewy muezinów.

Sercem Kaszmiru jest miasto Srinagar, którego duża część znajduje się na jeziorze Dal: eleganckie łodzie mieszkalne, domy na wyspach, pływające ogrody, poranny warzywny targ na wodzie obejrzymy podczas wycieczki łodzią. Powędrujemy do mongolskich ogrodów i przespacerujemy się przez stare miasto z drewnianą zabudową, zajrzymy do meczetów. Zobaczymy, jak kaszmirscy rzemieślnicy tkają delikatne wełniane szale, haftują, wiążą dywany, rzeźbią meble z drewna orzechowego.

Odwiedzimy też warsztaty, w których wytwarza się kije do krykieta – najbardziej popularnego sportu w Indiach. Przyjrzymy się, jak mozolnie zrywa się krokusy, aby uzyskać cenny szafran.
Powędrujemy w góry z pasterzami owiec i kóz, przyglądając się ich niełatwemu życiu. Wybierzemy się też z tysiącami hindusów na pielgrzymkę do groty Amarnath, gdzie czci się lingę Sziwy w postaci lodowego stalagmitu.

Kaszmir ze względu na jego piękno często porównuje się do raju, ale życie tutaj nie jest łatwe. Podział Kaszmiru między Indie i Pakistan w 1947 r., trzy wojny indyjsko-pakistańskie o Kaszmir, granica, którą jest linia demarkacyjna ,oraz ruchy separatystyczne sprawiają, że sytuacja polityczna jest tutaj niestabilna. We wrześniu 2014 r. Kaszmir został wystawiony na kolejną ciężką próbę, ogromną powódź, której skutki na razie trudno oszacować…

O Kaszmirze opowiedzą: Katarzyna i Andrzej Mazurkiewiczowie, podróżnicy, autorzy wystaw fotograficznych i książek o Himalajach, prekursorzy profesjonalnych pokazów slajdów podróżniczych w Polsce. Pasja podróżowania stała się ich sposobem na życie. W 1988 r. po raz pierwszy wyruszyli w Himalaje indyjskie i nepalskie. Następnie przyszedł czas na Syberię, rosyjski Daleki Wschód, Mongolię, Azję Środkową, Iran, Pakistan, Tybet, Turcję, Gruzję, a także Wenezuelę i Tanzanię. Szczególnie chętnie wracają w indyjskie Himalaje. Fascynuje ich różnorodność etniczna i gościnność mieszkających tam ludzi. Od 1994 r. prowadzą Agencję Podróżniczą Terra Incognita, pilotują wyprawy trekkingowe w Himalaje, prezentują pokazy slajdy ze swoich podróży i organizują festiwal TERRA.

Organizatorzy: Klub Górski „Problem”, CK „Muza”. 15 marca, godz. 12:00, sala kameralna, wstęp wolny.

CK Muza/ii

Reklama