Powrót do przeszłości w Gminie Rudna

Powrót do przeszłości w Gminie Rudna
fot. Gmina Rudna Wystawę kolekcji Marka Jaśkiewicza z Gwizdanowa, pasjonata historii Dolnego Śląska, można obejrzeć w Bibliotece Zespołu Szkół w Rudnej. Wystawa nosi nazwę „Śladami pamięci” i będzie czynna do końca roku.
istotne.pl wystawa, gmina rudna

– Już od czasów szkoły podstawowej interesuje mnie kolekcjonerstwo. Urodziłem się z tą pasją i chcę podzielić się z innymi swoimi skarbami. Dlatego zdecydowałem się na wystawę – mówi Marek Jaśkiewicz.

Wśród wystawionych obiektów znajdują się przede wszystkim zabytki związane z Dolnym Śląskiem oraz gminą Rudna. Na wystawie zobaczymy m.in. tabliczkę znamionową wagonu kolejowego z 1924 roku, tablicę z nieistniejącego już mostku na rzece Kwisie, tablicę z dworca kolejowego w Queissen (Gwizdanów) wykonaną przez firmę Maxa Schotza-Breslau, a także bańkę na mleko pochodzącą z terenu Gwizdanowa z 30. lat XX wieku. Do obejrzenia jest również zabytkowa drewniana prasa do wyciskania sera, trofea myśliwskie z terenu Dolnego Śląska z początku XX wieku, okucia drzwiowe z XVII wieku, zabytkowe drewniane trepy ludowe pochodzące z Francji, przedmioty codziennego użytku oraz naczynia mosiężne i naczynia apteczne z Rudnej z początku XX wieku.

W zbiorze kolekcjonerskim Marka Jaśkiewicza odnaleźć można ponadto lampy na benzynę do opalania i lampę górniczą karbidową do wykrywania metanu, pochodzącą ze śląskiej kopalni, a także stare fotografie i dokumenty. Na wystawie zobaczymy również Atlas Świata – wydrukowany w Głogowie przez firmę Flemming-Wiskott AG Glogau w 1923 r., album z wyborów Miss Świata z 1931 roku, a nawet butelki po piwie z pierwszych browarów na terenie Dolnego Śląska.

– Prawdziwym unikatem wystawy są naczynia z cmentarzyska sprzed 2500 r. p.n.e. oraz kubek okolicznościowy z podobizną Fryderyka Wilhelma III, króla Prus, z 1797 roku – zaznacza Marek Jaśkiewicz. To jedne z najstarszych eksponatów w kolekcji.

Wystawa jest już 45. odsłoną cyklu projektu „Ludzie z pasją”, realizowanego przez Multimedialne Centrum Informacji. Historyczne eksponaty Marka Jaśkiewicz można oglądać do końca grudnia w Bibliotece Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Rudnej.

Gmina Rudna/ii