Kontrowersyjne „Spotlight” w kinie Muza

Kontrowersyjne „Spotlight” w kinie Muza
fot. Cpl. Michael C. Guinto/Wikimedia Commons/ii To filmowy zapis wstrząsającej, prawdziwej historii. Nagrodzeni Pulitzerem dziennikarze śledczy gazety „Boston Globe” dotarli do przerażających i szokujących danych na temat konsekwentnie tuszowanej siatki pedofilskiej w Kościele katolickim.
istotne.pl

Historia zbulwersowała świat w 2002 r. Ale odkrycia dziennikarzy były zaledwie wierzchołkiem góry lodowej… Tuż po objęciu stanowiska nowy szef „Globe’a” Marty Baron (Liev Schreiber) kieruje dziennikarzy do zajęcia się sprawą księdza oskarżonego o seksualne wykorzystywanie dzieci na przestrzeni 30 lat.

Świadomi delikatności i społecznego oddźwięku, jaki będzie wiązał się ze skandalem, reporterzy zagłębiają się w sprawę. Zespół tworzą: Walter „Robby” Robinson (Michael Keaton), Sacha Pfeiffer (Rachel McAdams – nominowana do tegorocznego Oscara za drugoplanową rolę żeńską w tym filmie), Michael Rezendes (Mark Ruffalo; na zdjęciu) oraz Matt Carroll (Brian d’Arcy James). Rozpoczyna się dziennikarskie śledztwo, którego wyniki zbulwersują cały świat i wstrząsną Ameryką.

Dziennikarze kontaktują się z adwokatem ofiar (Stanley Tucci), docierają do dorosłych, którzy byli molestowani w dzieciństwie. Wkrótce okazuje się, że sprawa jest większa, niż ktokolwiek na początku przypuszczał; ociera się o władze kościelne, które przez lata tuszowały przestępstwa.

Film otrzymał główne nagrody na wielu festiwalach. Wyróżniły go także gremia filmowe – m.in. trzema nagrodami Gotham Indpendent Film Awards (najlepszy film, najlepszy reżyser, najlepsza obsada), statuetką Hollywood Film dla najlepszego scenariusza. Trzykrotnie nominowano go do Złotych Globów – najlepszy film, najlepszy reżyser, najlepszy scenariusz.

Czas trwania: 128 min. CK Muza zaprasza w dniach 26 lutego–3 marca.

CK Muza/ii