Łabędź z fontanny odzyskał szyję i głowę

Łabędź z fontanny odzyskał szyję i głowę
fot. UM Legnica Około 3700 zł kosztowała naprawa rzeźby „Chłopca z łabędziem”, elementu fontanny przed budynkiem legnickiego Ratusza. Pod koniec stycznia br. wandale oderwali ptakowi brązową głowę wraz z szyją. Brakujące części zostały połączone z tułowiem łabędzia.
istotne.pl łabędź, fontanna, ratusz, wandalizm, rzeźbiarstwo

Do zniszczenia rzeźby doszło w nocy z 26 na 27 stycznia br. Wandale oderwali łabędziowi mosiężną szyję wraz z głową. Być może spłoszeni przez kogoś, pozostawili oderwany fragment na miejscu i uciekli.

Naprawy rzeźby podjęła się specjalistyczna firma „Brązart” z Pleszewa. Jej pracownicy odlali repliki uszkodzonych elementów i przywrócili łabędziowi pierwotny wygląd. Przypomnijmy, że wcześniej, w lipcu 2006 roku, wandale ukręcili i ukradli głowę łabędzia. Jej wierne odtworzenie zajęło specjalistom sporo czasu.

Pierwotny model rzeźby „Chłopca z łabędziem” powstał w 1834 roku, a wykonał go w Gliwicach najwybitniejszy rzeźbiarz śląski dziewiętnastego wieku Teodor Kalide. Ta rzeźba fontannowa, obok „Lwa czuwającego” i „Lwa śpiącego”, należy do jego najbardziej znanych dzieł.

Przedstawienie „Chłopca z łabędziem” stało się bardzo popularne w naszej części Europy. W okresie międzywojennym jedna z replik zdobiła park stryjski we Lwowie, inną do dziś można podziwiać w ogrodzie pałacu w Wilanowie. Do Legnicy rzeźba trafiła pod koniec XIX wieku, pierwotnie do parku Miejskiego, później – pod Ratusz.

W roku 2010 ta legnicka rzeźba fontannowa posłużyła za wzorzec wrocławskiemu artyście Grzegorzowi Łagowskiemu, który skopiował ją dla odbudowywanego dawnego ogrodu Resursy Kupieckiej, czyli dzisiejszego Parku Kopernika w rejonie ulic Teatralnej i Podwala.

UM Legnica/ii