Międzynarodowy gang przecinaczy opon zatrzymany pod Legnicą

Międzynarodowy gang przecinaczy opon zatrzymany pod Legnicą
fot. KMP Legnica Legniccy policjanci zatrzymali trzech obcokrajowców, którzy przecinali opony w samochodach jadących autostradą A4 i okradali je, kiedy kierowca zatrzymał się, aby zmienić koło.
istotne.pl policja, a4, kradzież, włamanie, gang

Pierwsze zgłoszenie o kradzieży na legnickim odcinku autostrady A4 wpłynęło prawie trzy tygodnie temu. Od tego czasu policjanci w Legnicy oraz innych miejscowościach, położonych wzdłuż trasy A4 (w kierunku granicy z Niemcami), przyjęli kilkanaście zgłoszeń o tego typu zdarzeniach.

Przestępcy obserwowali w nocy stacje benzynowe i kantory wymiany walut na autostradzie. Kiedy pojawiał się tam kierowca wymieniający większe sumy pieniędzy albo kiedy przestępcy orientowali się, że ma on przy sobie większą ilość gotówki, nacinali oponę w jego samochodzie. Po kilku przejechanych kilometrach kierowca orientował się, że ma pękniętą oponę, i zatrzymywał się na zjeździe lub stacji benzynowej, aby ją wymienić. Wtedy z drugiej strony samochodu złodzieje, korzystając z otwartych drzwi lub wyłamując wkładki zamka, dostawali się do środka pojazdu i kradli saszetki z pieniędzmi, torby podróżne i inne wartościowe przedmioty.

Od kilku dni legniccy policjanci prowadzili obserwacje kilku wytypowanych miejsc na autostradzie A4. W nocy z czwartku na piątek zauważyli samochód typu laweta, którego kierowca zatrzymał się, aby zmienić koło. Kiedy to robił, do jego pojazdu podjechało auto, z którego wysiadł mężczyzna, który włamał się do kabiny lawety.

Gang rozbityGang rozbityfot. KMP Legnica
Gang rozbityGang rozbityfot. KMP Legnica
Gang rozbityGang rozbityfot. KMP Legnica

Zatrzymano dwóch mężczyzn. Trzeci sprawca zaczął uciekać. Przebiegł przez dwa pasy autostrady. Drogą radiową o zdarzeniu poinformowano – i poproszono o pomoc – kierowców ciężarówek jadących A4. Mężczyznę zatrzymano kilkanaście minut później. Policyjny pies wskazał drogę ucieczki i miejsce ukrycia się sprawcy.

Trzej zatrzymani (w wieku od 40 do 46 lat) zostali osadzeni w policyjnym areszcie. Są to obywatele Czech, Albanii oraz Kosowa. Znaleziono przy nich narzędzia służące do przestępstwa oraz duże sumy pieniędzy.

Policjanci ustalili, że podejrzani dokonali kilkunastu przestępstw tego typu na terenie Polski oraz Niemiec. Niewykluczone, że działali również w Czechach. Legniccy policjanci współpracują w tej sprawie z funkcjonariuszami z tych krajów. Okradani byli Polacy oraz obywatele innych państw.

Zatrzymani usłyszą zarzuty kradzieży, kradzieży z włamaniem oraz prawdopodobnie sprowadzenia niebezpieczeństwa katastrofy w ruchu lądowym, za co grozi kara pozbawienia wolności do 10 lat. Mundurowi wystąpią do sądu z wnioskiem o tymczasowe aresztowanie członków gangu.

KMP Legnica/ii