30-latek pod wpływem narkotyków wjechał w małżeństwo. Nie miał nawet prawa jazdy

30-latek pod wpływem narkotyków wjechał w małżeństwo. Nie miał nawet prawa jazdy
fot. Radspunk/Wikimedia Commons Prokuratura Rejonowa w Legnicy w lutym br. oskarżyła 30-letniego legniczanina Krzysztofa R., który w sylwestrowe popołudnie pod wpływem narkotyków bardzo poważnie potrącił dwie osoby na pasach, powodując u nich liczne ciężkie złamania.
istotne.pl wypadek, prokuratura, sąd, narkotyki

Do wypadku doszło około 16:00 na ul. Wrocławskiej. Krzysztof R. jechał wówczas wraz z konkubiną samochodem marki Fiat Panda z centrum miasta w stronę Kunic lewym pasem ruchu. Zbliżając się do oznakowanego przejścia dla pieszych, nie zatrzymał się, tak jak zrobił to jadący prawym pasem kierowca samochodu. Przez to nie ustąpił pierwszeństwa małżeństwu w średnim wieku, przechodzącemu wówczas przez jezdnię.

Jak potem ustalono, Krzysztof R. w chwili zdarzenia był pod wpływem środków odurzających w postaci amfetaminy, metamfetaminy, MDMAi MDA oraz marihuany. Ponadto R. nigdy nie posiadał uprawnień do kierowania pojazdami.

Pokrzywdzeni doznali obrażeń ciała w postaci licznych złamań. Kobieta doznała m.in. krwiaka mózgu, złamania nosa i żuchwy, złamania kości lewego ramienia, licznych złamań żeber, stłuczenia płuca z następową ostrą niewydolnością układu oddechowego i wieloodłamowego złamania kości lewej nogi.

Mężczyzna miał obrażenia w postaci m.in. złamania kości lewego ramienia i lewej nogi oraz wieloodłamowego złamania nogi prawej, złamania kości krzyżowej oraz kości łonowej z krwiakami, a także drobnych pęknięć wątroby.

U obojga pokrzywdzonych obrażenia te stanowiły ciężki uszczerbek na zdrowiu w postaci długotrwałej choroby realnie zagrażającej życiu.

Krzysztofowi R. przedstawiono zarzut spowodowania wypadku, którego skutkiem był ciężki uszczerbek na zdrowiu ofiary (zagrożenie karą jak przy wypadku ze skutkiem śmiertelnym), popełniony pod wpływem środków odurzających (podwyższenie odpowiedzialności karnej jak przy spowodowaniu wypadku pod wpływem alkoholu).

Przesłuchany w charakterze podejrzanego R. przyznał się do popełnienia przestępstwa. Prokurator wystąpił do sądu z wnioskiem o areszt wobec Krzysztofa R. na 3 miesiące, a sąd środek ten zastosował.

Krzysztofowi R. grozi do 12 lat pozbawienia wolności. Sprawę rozpozna Sąd Rejonowy w Legnicy.

Prokuratura Okręgowa w Legnicy/ii