Zmarł ksiądz infułat Władysław Bochnak, kapelan honorowy Ojca Świętego

Zmarł ksiądz infułat Władysław Bochnak, kapelan honorowy Ojca Świętego
fot. UM Legnica W godzinach porannych 1 listopada zmarł ks. prof. dr hab. Władysław Bochnak, wieloletni proboszcz parafii katedralnej pod wezwaniem Świętych Apostołów Piotra i Pawła, honorowy obywatel Legnicy. Miał 80 lat.
istotne.pl pogrzeb, władysław bochnak

Władysław Bochnak urodził się w 1934 r. w miejscowości Groń koło Nowego Targu. Studia teologiczne odbył we Wrocławiu, święcenia kapłańskie otrzymał 14 sierpnia 1960 r. Pracę kapłańską rozpoczął jako wikariusz w Miliczu (1960-1963), następnie pracował w Chojnowie (1963-1965) oraz w parafii Świętej Trójcy w Legnicy.

W latach 1968-1971 był proboszczem w Bogatyni. Diecezjalny duszpasterz ludzi chorych, diecezjalny dyrektor charytatywny. W 1974 roku uzyskał magisterium Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, a w 1984 – doktorat Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. Prowadził wykłady z historii zakonów i teologii życia zakonnego. Kapelan honorowy Ojca Świętego (1981), dziekan dekanatu Legnica-Zachód (1989), pronotariusz apostolski (1993), wikariusz generalny ordynariusza legnickiego.

W 1994 roku wszedł do erygowanej kapituły legnickiej jako jej prepozyt. W 1988 roku kardynał Henryk Gulbinowicz desygnował go na proboszcza parafii katedralnej w Legnicy, z myślą o przygotowaniu świątyni do pełnienia funkcji nowej Katedry Diecezji Legnickiej. W tym okresie został mianowany kapelanem wojska i policji w Legnicy.

W 1991 roku w porozumieniu z wojewodą legnickim, prezydentem Legnicy, władzami wojskowymi i policyjnymi, a także z innymi organizacjami przygotował obchody 750 rocznicy Bitwy Legnickiej.

Władysław Bochnak był organizatorem i koordynatorem budowy pomnika Ojca Świętego Jana Pawła II. Brał udział zarówno w przygotowaniach do historycznej pielgrzymki papieża do Legnicy z 2 czerwca 1997 roku, jak i w budowie monumentu na Skwerze Orląt Lwowskich, upamiętniającego 760 rocznicę Bitwy pod Legnicą i 2000 lat chrześcijaństwa. Był autorem kilkudziesięciu publikacji naukowych i wykładowcą Wyższego Seminarium Duchownego w Legnicy. We Wrocławiu prowadził wykłady dla doktorantów na Papieskim Wydziale Teologicznym.

Przed dziesięcioma laty, w roku 2004, Rada Miejska Legnicy, w uznaniu wybitnych zasług księdza infułata Władysława Bochnaka, nadała Mu tytuł honorowego obywatela Legnicy.

Msza pogrzebowa odbędzie 5 listopada (środa) o godzinie 12:00. Przewodniczyć jej będzie biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski. Ksiądz infułat spocznie w krypcie legnickiej katedry.

UM Legnica/ii