Zielony skarb miasta nie może być wysypiskiem!

Zielony skarb miasta nie może być wysypiskiem!
fot. UM Legnica Do Lasku Złotoryjskiego powracają wciąż ludzie bez skrupułów, za to z bagażnikami pełnymi najróżniejszych śmieci domowych. Powracają tu, by się ich pozbyć.
istotne.pl śmieci, lasek złotoryjski, dzikie wysypisko

W styczniu na zlecenie gminy lasek został gruntownie posprzątany. Wywieziono ok. 18 ton (sic!) paskudnych odpadów. Koszt usuwania dzikich wysypisk był znaczny. Jednak tylko przez kilka dni w lasku panował prawdziwy porządek.

Sprzątający lasek robotnicy nie kryli swego oburzenia. – Jednego dnia zebraliśmy w sąsiedztwie osiedla TBS wszystkie porzucone odpady – mówili. – Następnego dnia w tym samym miejscu jacyś cwaniacy wywalili na skarpie porozbijane kanapy i fotele. Oj, jak bym takiego dorwał w swoje ręce… – komentują sprzątający. W pierwszych dniach lutego kolejne incydenty. W rejonie ulicy Ceglanej ktoś bezceremonialnie pozbył się starego sprzętu elektronicznego.

Przed dwoma laty Rada Miejska przyjęła regulamin korzystania z Lasku Złotoryjskiego. Jego treści są umieszczone na tablicach przy głównych wejściach od ul. Złotoryjskiej, Ceglanej, Makuszyńskiego i alei Zwycięstwa. Regulamin wprowadził m.in. zakaz zaśmiecania, niszczenia zieleni i wjazdu samochodami. Jednak nawet najbardziej rozsądne przepisy, powstałe w trosce o zachowanie przyrodniczych i rekreacyjnych walorów lasku, nie zastąpią właściwego zachowania osób odwiedzających to urokliwe miejsce. Nagminnie wysypywane są tu odpady i śmieci, zielone tereny rozjeżdżają i dewastują samochody, motocykle i quady, a strażników miejskich nie da się ustawić przy każdym drzewie. Patrole będą jednak stanowczo tępić i karać wszelkie zachowania niezgodne z regulaminem.

ŚmieciŚmiecifot. UM Legnica
ŚmieciŚmiecifot. UM Legnica
ŚmieciŚmiecifot. UM Legnica

Lasek Złotoryjski jest jednym z ulubionych przez legniczan miejsc spacerów, wypoczynku i rekreacji, zwłaszcza w sezonie letnim. To kompleks naturalnej zieleni leżący na południowo-zachodnim skraju miasta. Jego historia sięga końca XIX w., a zaczątkiem był Lasek Mieszczański, zagospodarowany jako założenie parkowe od 1890 r. Lasek jest bardzo bogaty w różne gatunki drzew, krzewów oraz roślin zielnych charakterystycznych dla zbiorowisk łąkowych, które występują na polanach pomiędzy drzewami. Panują tu dobre warunki dla bytowania lisów, saren, zajęcy, borsuków i wielu gatunku ptaków. Spacerowicze i rowerzyści mają aż 8 kilometrów ścieżek i duktów leśnych.

– Szanujmy ten zielony skarb miasta – apelują władze miasta.

UM Legnica/ii