Recydywista znęcał się nad matką. Groził jej siekierą

Recydywista znęcał się nad matką. Groził jej siekierą
fot. freeimages.com (gradient) Prokuratura Rejonowa w Legnicy zakończyła postępowanie przeciwko 58-letniemu Januszowi H. z Legnickiego Pola, który – mimo odbycia kary 2 lat więzienia za wcześniejsze przestępstwo – nadal znęcał się nad matką.
istotne.pl policja, prokuratura, sąd, legnickie pole

15 stycznia 2015 r. Janusz H. opuścił zakład karny i wrócił do domu. Nadal zamieszkiwał wraz z 82-letnią matką, utrzymując się z jej renty. H. odbywał karę za znęcanie się nad kobietą.

Po opuszczeniu więzienia jego zachowanie wobec pokrzywdzonej nie poprawiło się. Agresja oskarżonego wręcz wzrosła. Janusz H., będąc w stanie nietrzeźwości, wszczynał awantury, w trakcie których wyzywał matkę wulgarnie i groził jej pozbawieniem życia. Różnymi sposobami wymuszał od kobiety pieniądze na alkohol i papierosy oraz niszczył przedmioty domowego użytku.

18 marca 2015 r. doszło do eskalacji przemocy ze strony Janusza H. Zagroził matce zabójstwem, trzymając w ręku siekierę. Ponownie usiłował zmusić ją do wydania pieniędzy na alkohol. Kobieta nie miała jednak gotówki. Oskarżony został tego dnia zatrzymany przez patrol policji, powiadomionej przez świadków zdarzenia.

Januszowi H. postawiono zarzuty zanęcania nad matką w warunkach powrotu do przestępstwa oraz usiłowania wymuszenia rozbójniczego. Mężczyzna nie przyznał się do zarzucanych mu czynów i złożył krótkie wyjaśnienia, w których podał, że nie znęcał się nad matką i nie wszczynał awantur, gdyż jest spokojną osobą.

Fakt nadużywania alkoholu przez Janusza H. i jego bezprawnych zachowań wobec matki potwierdzili w swoich zeznaniach członkowie rodziny oraz sąsiedzi.

Wobec H. – na wniosek prokuratora – zastosowano środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na 3 miesiące. Areszt jest kontynuowany. Januszowi H. grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Sprawę rozpozna Sąd Rejonowy w Legnicy.

Prokuratura Okręgowa w Legnicy/ii