Sukcesy pływaków z klubu Wankan

Sukcesy pływaków z klubu Wankan
fot. UM Legnica W weekend odbyły się we Wrocławiu Międzynarodowe Zawody Pływackie – 25 Memoriał Marka Petrusewicza, którego organizatorem był MKS Juvenia Wrocław. W zawodach udział wzięło 256 osób z 49 klubów (108 zawodników i 158 zawodniczek w wieku 13-15 lat).
istotne.pl pływanie

Zawodnicy legnickiego Klubu Sportowego Wankan wypadli w turnieju bardzo korzystnie, ustanawiając 6 rekordów klubu. Rewelacyjnie wypadła, ustanawiając aż 2 rekordy, Kornelia Fiedkiewicz, którą uznano za najlepszą zawodniczkę turnieju. Natomiast Kamil Nowak i Karolina Ciesiul ustanowili po jednym rekordzie klubu.

Najcenniejszym rezultatem zawodów jest wynik Kornelii Fiedkiewicz na dystansie 50 m stylem dowolnym – 0:27.95 s. To obecnie najlepszy wynik w Polsce wśród pływaków urodzonych w roku 2001.

Po raz pierwszy w historii młodzi legniczanie stawali na podium w tak prestiżowym turnieju. – Gratulujemy i cieszymy się z tych sukcesów – powiedział Zbigniew Rutka, zastępca ds. sportu Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu Urzędu Miasta. – Turniej pływacki im. Marka Petrusewicza ma dużą rangę w krajowym współzawodnictwie w pływaniu sportowym i tym większe znaczenia mają legnickie sukcesy.

Potwierdzają one skuteczność działań klubu i szkoleniowców przy organizacyjnym i finansowym wsparciu miasta. Prezydent Tadeusz Krzakowski od lat prowadzi politykę wspierania rozwoju kultury fizycznej poprzez między innymi umożliwianie całorocznego bezpłatnego szkolenia na nowoczesnym basenie Delfinek przy SP nr 7, wyposażonym m.in. w elektroniczny system pomiaru czasu. Dzięki temu możliwa jest organizacja zawodów sportowych wysokiej rangi, a także korzystanie z niego podczas treningów.

Wsparciem są również pieniądze przeznaczane na szkolenie pływackie, przekazywane jako dotacja celowa w otwartych konkursach ofert dla klubów. Dodatkowo najzdolniejsi uczniowie-sportowcy mają pomoc ze strony szkoły. W porozumieniu z dyrektorami korzystają z możliwości organizacji zajęć poza systemem klasowo-lekcyjnym. Takie konsekwentne działanie przynosi dobre efekty. Legniccy pływacy są dobrymi lub bardzo dobrymi uczniami i z powodzeniem godzą treningi i udział w zawodach z realizacją zajęć szkolnych.

UM Legnica/ii