Nowi partnerzy programu „Legnica przyjazna rodzinie”

Nowi partnerzy programu „Legnica przyjazna rodzinie”
fot. UM Legnica Program „Legnica przyjazna rodzinie”, związany z ogólnopolską Kartą Dużej Rodziny, staje się coraz bardziej popularny wśród mieszkańców naszego miasta.
istotne.pl um legnica, tadeusz krzakowski

W ciągu roku obowiązywania krajowych zasad Karty pobrało je w Legnicy 2250 osób. Od momentu wprowadzenia uchwałą Rady Miejskiej ulg i preferencji stosowanych tylko dla legniczan karty pobrało aż tysiąc mieszkańców. W tej chwili korzystać z nich może już 447 wielodzietnych rodzin. Zainteresowanie stale rośnie.

Do grona jednostek i instytucji gminnych, które świadczą dla posiadaczy kart usługi na warunkach preferencyjnych, czyli z ulgami, dołączyły dziś kolejne podmioty niepowiązane z samorządem. W Ratuszu prezydent Tadeusz Krzakowski podpisał porozumienia o przystąpieniu do programu z sześcioma nowymi podmiotami. Oto one:

 • Przedszkole Niepubliczne „Miedziany Krasnalek” (pl. Słowiański 1-4)
 • Przedszkole Niepubliczne „Słoneczko” (ul. Plutona 13)
 • Caritas Diecezji Legnickiej (ul. Okrzei 22 i ul. Poselska 14-16)
 • Niepubliczna Katolicka Szkoła Podstawowa im. Świętej Rodziny (ul. Słubicka 7)
 • Proorto Ortodoncja i Stomatologia Estetyczna Jolanta Kardasz-Pawlik (ul. Złotoryjska 50/1A)
 • Oddział Miejski Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Legnicy (Aleja Orła Białego 2).

Przedszkole Niepubliczne „Miedziany Krasnalek” od 1 lipca br. udzielać będzie posiadaczom Kart Dużej Rodziny 25-procentowej zniżki w opłacie za pobyt dziecka w przedszkolu. Zasada ta obowiązywać będzie do 31 sierpnia 2016 roku.

Przedszkole Niepubliczne „Słoneczko” udzielać będzie członkom dużych rodzin w tym samym okresie 20-procentowej ulgi w opłacie za opiekę nad dzieckiem.

Caritas Diecezji Legnickiej obniży o 20 proc. opłaty za kolonie dla dzieci oraz za wczasy dla dorosłych. O 10 procent tańsze będą dla posiadaczy Karty zabiegi rehabilitacyjne, wykonywane przy ul. Poselskiej 14-16. Preferencje te obowiązują od 1 lipca br. do 30 czerwca 2016 r.

Niepubliczna Katolicka Szkoła Podstawowa im. Świętej Rodziny oferuje od 1 lipca br. do 30 czerwca 2016 r. 20 proc. zniżki w opłacie czesnego za naukę w szkole.

Proorto Ortodoncja i Stomatologia Estetyczna Jolanta Kardasz-Pawlik od 1 lipca br. do 30 czerwca roku 2016 obniża dla członków dużych legnickich rodzin opłaty za usługi ogólnostomatologiczne o 10 procent, natomiast za aparaty ortodontyczne – o 15 proc.

Oddział Miejski Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Legnicy od 1 lipca br. do 30 czerwca roku 2016 o 10 procent obniża opłaty za kolonie i zimowiska krajowe dla dzieci oraz za odpłatne imprezy i wycieczki krajoznawcze organizowane przez TPD. Zapewnia też pierwszeństwo w kierowaniu na korepetycje udzielane przez wolontariuszy TPD.

– Wraz z nowymi partnerami, których mamy już dziesięciu, tworzymy dużą rodzinę dla realizacji naszego wspólnego przedsięwzięcia – powiedział prezydent Tadeusz Krzakowski. – Powstaje coraz szerszy wachlarz preferencyjnych usług świadczonych legniczanom posiadającym ogólnopolską Kartę Dużej Rodziny. Od opłat za przedszkola i prywatne szkoły, przez usługi weterynaryjne i dentystyczne, po kolonijne, rekreacyjne i rehabilitacyjne. Wiem, że partnerów będzie jeszcze więcej. Razem dbamy o podnoszenie jakości życia w naszym mieście.

Przypomnijmy. Prezydencki program „Legnica przyjazna rodzinie”, przyjęty przez Radę Miejską, wszedł w życie 15 maja. Każda z rodzin objętych programem musi posiadać ogólnopolską Kartę Dużej Rodziny. Można ją uzyskać w wydziale zdrowia i spraw społecznych Urzędu Miasta Legnicy. Formalności nie trwają długo. Na kartach wydawanych mieszkańcom miasta w pierwszych siedmiu cyfrach numeru zakodowana jest nazwa Legnica.

Program rządowy, czyli Karta Dużej Rodziny, dawał pewne przywileje ogólnopolskie. Rodziny wielodzietne mogły np. korzystać z ulg przy zakupie biletów do publicznych muzeów, parków narodowych i innych instytucji. Nie było tego zbyt wiele. Dopiero w połączeniu z ulgami i przywilejami wprowadzonymi przez miasto w ramach programu „Legnica przyjazna rodzinie” wartość Karty, a tym samym korzyści dla rodzin znacząco wzrosła. To się przekłada na bardzo wyraźny wzrost chętnych, starających się o jej otrzymanie.

System lokalnych ulg i preferencji dla członków dużych rodzin zamieszkałych w Legnicy obejmuje:

 • zniżki w wysokości 50 proc. obowiązującej stawki w opłacie za pobyt i opiekę nad dzieckiem we wszystkich publicznych żłobkach
 • zniżki w wysokości 50 proc. obowiązującej stawki w opłacie za pobyt i opiekę nad dzieckiem we wszystkich publicznych przedszkolach
 • bilet okresowy (na cały miesiąc) za przejazdy autobusami Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w cenie 30 zł na wszystkie linie w każdy dzień miesiąca oraz bilet jednorazowy kosztujący 1 zł
 • wszyscy legniczanie posiadający Kartę będą mogli również korzystać z biletu zintegrowanego (jednocześnie na pociąg Kolei Dolnośląskich i autobusy wszystkich linii MPK), płacąc za jego część autobusową miesięcznie jednie 30 zł
 • zniżki wynoszące 50 proc. obowiązującej stawki za bilet wstępu na prowadzone przez Ośrodek Sportu i Rekreacji kąpielisko, baseny odkryte i lodowisko
 • zniżkę w wysokości 50 proc. ceny biletu na basen „Bąbelek” przy Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 3 oraz na basen „Delfinek” przy Szkole Podstawowej nr 7
 • Legnickie Centrum Kultury udzieli 30 proc. zniżki w cenie biletu na koncerty i inne wydarzenie biletowane oraz 20 proc. zniżki na wszystkie płatne zajęcia prowadzone przez LCK
 • Galeria Sztuki zapewni bezpłatny dostęp do wszystkich organizowanych przedsięwzięć artystycznych i edukacyjnych
 • Muzeum Miedzi zapewni bezpłatne codzienne zwiedzanie wystaw
 • Szkolne Schronisko Młodzieżowe zapewni 20 proc. zniżki na pierwsze trzy noclegi oraz bezpłatne noclegi dla dzieci poniżej 7 lat.

Utrzymana jest również 50-procentowa ulga w opłacie za pobyt w przedszkolach dzieci, których rodzice uzyskują niskie dochody. Zniżka nadal będzie przyznawana na wniosek rodziców. Program „Legnica przyjazna rodzinie” ma charakter otwarty i mogą przyłączyć się do niego także inne zainteresowane podmioty, które zaoferują zniżki i preferencje na zawarte w swej ofercie dobra i usługi.

Od 1 lipca br. na stronie www.legnica.eu (w zakładce Legnica przyjazna rodzinie) i w BIP-ie dostępne są druki wniosków dla partnerów prywatnych i niepublicznych oraz wzór porozumienia, jakie powinni oni zawrzeć z prezydentem Legnicy. Dostępne są również informacje o zakresie i warunkach świadczonych przez partnerów usług.

UM Legnica