Wyczarowali ponad 300 szopek

Szopka
fot. UM Legnica Szopkę z tłuczonego szkła wykonaną przez Gabrielę Maciak, gimnazjalistkę z legnickiego Zespołu Szkół Integracyjnych, jurorzy uznali z najpiękniejszą z nadesłanych na tegoroczny Konkurs Szopek i Stroików Bożonarodzeniowych, organizowany przez TPD.
istotne.pl 0 konkurs, wystawa, szopka, tpd legnica, miasto legnica

Reklama

Gabriela Maciak jest uczennicą trzeciej klasy gimnazjum. Tworzy szopki od kilku lat. Pomagają jej w tym mama, tata i siostra. – Bardzo lubię to robić – mówi Gabriela. – Ta praca łączy rodzinę, bo wspólnie spędzamy czas. Szkło jest trochę niebezpiecznym materiałem, można się skaleczyć. Na kawałki tłukł je mój tata, a ja układałam kompozycję.

Na tegoroczny konkurs napłynęła rekordowa liczba szopek, bo aż 317 i do tego jeszcze 106 stroików. Wykonali je dzieci i młodzież z całego regionu. Swoje dzieła tworzyli z przeróżnych materiałów – szkła, papieru, drewna, a nawet makaronu. Wszystkie piękne.

Legnicki Przegląd Szopek Bożenarodzeniowych ma już 25-letnią tradycję. Zainicjował go w 1989 r. ówczesny dyrektor i założyciel Domu Harcerza – Kazimierz Pleśniak. Kontynuowany był następnie przez Młodzieżowe Centrum Kultury, a od 2010 roku jego organizację przejął Oddział Miejski Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Legnicy.

Uroczyste rozstrzygnięcie konkursu i uhonorowanie nagrodzonych laureatów odbyło się w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym przy ul. Jordana. Szopki można będzie oglądać od 23 grudnia w Muzeum Miedzi oraz w kościele św. Jacka.

UM Legnica/ii

Reklama