Modernizacja układu komunikacyjnego głównym tematem debaty prezydenta z mieszkańcami Piekar

Modernizacja układu komunikacyjnego głównym tematem debaty prezydenta z mieszkańcami Piekar
fot. UM Legnica Tadeusz Krzakowski spotkał się 23 września w Zespole Szkół Integracyjnych z mieszkańcami osiedli Piekary i Piekary Wielkie. Sala była wypełniona po brzegi, a debata bardzo emocjonująca. Mieszkańców interesowało wszystko, co dzieje się w mieście.
istotne.pl inwestycja, tadeusz krzakowski, piekary

Była to siódma w tym roku debata w ramach cyklu konsultacyjnego „Bliżej legniczan i ich spraw”. Prezydentowi towarzyszyli jego zastępcy, grupa radnych, dyrektorzy wydziałów Urzędu Miasta, ZGM, ZDM oraz przedstawiciele policji i Straży Miejskiej. Obecny był także prezes Spółdzielni Mieszkaniowej „Piekary” wraz ze swoimi zastępcami.

Podczas ubiegłorocznego spotkania w tej części miasta mieszkańcy zgłosili swoje postulaty i wnioski. Prezydent omówił stan ich realizacji. Wyremontowany został m.in. chodnik przy pętli autobusowej na ul. Iwaszkiewicza. Przycięto korony drzew zasłaniające latarnię uliczną przy ul. Śląskiej. Bariery energochłonne przy Rondzie Niepodległości zostaną ustawione podczas przebudowy al. Piłsudskiego na tym odcinku, co jest planowane na 2015 r.

Podczas takich spotkań prezydent omawia realizację budżetu. W tym roku środki na inwestycje wzrosły do blisko 60 mln zł, z czego ponad połowę przeznaczono na przedsięwzięcia drogowe (20 zadań). Obecnie trwa przebudowa ul. Jaworzyńskiej. Roboty kontynuowane są na jej skrzyżowaniu z ulicą Grabskiego. Zakończyły się natomiast na odcinku od ul. Szkolnej do skrzyżowania Jaworzyńskiej, Muzealnej, Skarbka. Niedawno dobiegła końca przebudowa jezdni ulic Witelona i Skarbka. To zadanie zostało rozszerzone o budowę chodników, która zbliża się do końca.

Powstał parking wraz z drogami w obrębie ul. Klubowej. Zakończył się pierwszy etap przebudowy al. Orła Białego w parku Miejskim. Kolejny rozpocznie się w październiku. Zaawansowane są inwestycje drogowe na ul. Moniuszki, Galaktycznej, Plutona. Budowany jest zintegrowany system zarządzania ruchem i transportem publicznym. Ważnymi przedsięwzięciami są także kolejny etap remontu Akademii Rycerskiej i modernizacja budynku Zespołu Szkół Elektryczno-Mechanicznych. Na przywrócenie dawnej świetności Akademii Rycerskiej miasto wydało już ponad 40 mln zł własnych środków. Pomoc państwa była niewielka. Obecnie prowadzone są prace w pięknej sali królewskiej. Odrestaurowanie jej pochłonie prawie 5 mln zł. Z kolei budynek ZSE-M, położony w centrum miasta, po renowacji znowu będzie perełką architektoniczną. Prace zakończą się jeszcze w tym roku.

Na terenie palmiarni, ku uciesze nie tylko najmłodszych mieszkańców, niedawno otwarto minizoo z ozdobnymi ptakami pośród przepięknych ogrodów tematycznych. Padło pytanie, dlaczego w parku nie ma dinozaurów, jak w Lubinie? – Park Miejski jest wpisany do rejestru zabytków i nie można w nim postawić żadnego dinozaura – wyjaśnił prezydent.

W kolejnej części spotkania Tadeusz Krzakowski poinformował o rozpoczęciu II edycji Legnickiego Budżetu Obywatelskiego. Każdy z uczestników spotkania otrzymał materiały informacyjne, dotyczące LBO. Przypomnijmy, że mieszkańcy tego rejonu, głosując w poprzedniej edycji LBO, wybrali do realizacji dwa projekty: termomodernizację segmentu A Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 3 przy ul. Mazowieckiej oraz budowę placu zabaw i terenu rekreacyjnego przy Szkole Podstawowej nr 20. Oba te zadania zostały zrealizowane.

Mieszkańcy zwrócili uwagę na to, że przy terenie rekreacyjnym powstałym w ramach LBO zbierają się osobnicy pijący alkohol, którzy urządzają libacje. Policja i Straż Miejska będą ten teren częściej patrolowały, by ukrócić ów proceder. W przyszłości właśnie tutaj może powstać park, czego życzy sobie wielu mieszkańców.

Podczas spotkania rozmawiano także o planowanych remontach kolejnych arterii miejskich m.in. al. Piłsudskiego, ul. Sikorskiego, Iwaszkiewicza. W minionym roku na Piekarach przebudowano ulicę Pomorską. W niedalekiej przyszłości roboty drogowe obejmą kolejne osiedlowe ciągi komunikacyjne.

UM Legnica/ii