Legnicka uczta dla melomanów

Legnicka uczta dla melomanów
fot. www.sxc.hu (theswedish) 8 września rusza 28 Legnickie Conversatorium Organowe. To jedna z ważniejszych w Europie imprez współczesnej muzyki kameralnej i organowej oraz jedno z najważniejszych wydarzeń muzycznych w naszym mieście.
istotne.pl koncert, kultura

Conversatorium organizowane jest od 1986 r. Festiwal popularyzuje współczesną muzykę organową i kameralną, a przede wszystkim służy promocji młodych kompozytorów i wykonawców. Jego celem jest stworzenie muzykom i muzykologom z kraju i zagranicy warunków do systematycznych spotkań i dyskusji na temat najnowszej twórczości organowej, inspirowanie kompozytorów do poszukiwań i eksperymentów, a także popularyzacja wiedzy o wysokiej klasy organach.

W tym roku Legnickie Conversatorium Organowe będzie także miało wymiar symboliczny – obchodzimy bowiem 100-lecie budowy organów w Kościele Ewangelickim Marii Panny. To w tym legnickim kościele odbywać się będą koncerty.

– Pierwsza wzmianka o używaniu organów w kościele mariackim pojawia się w 1414 roku, zaś z 1438 r. pochodzi informacja o zbudowaniu nowych organów dzięki fundacji ówczesnego burmistrza Chojnowa. I oto my, po 600 latach, wciąż możemy cieszyć się brzmieniem instrumentu w tym unikatowym wnętrzu – mówi dr Michał Sławecki, Dyrektor Artystyczny Legnickiego Conversatorium Organowego. – Dzisiejsze organy są następcą instrumentu Michaela Rödera z 1735 r. Ich gruntownej przebudowy dokonała w 1914 r. firma K.G. Weigle ze Stuttgartu. W efekcie powstał praktycznie nowy instrument, osadzony w zabytkowej szafie, którego brzmienie dziś podziwiamy. Organy te są niezwykłe, inspirujące, a kolorytu ich brzmienia nie da się porównać z żadnym innym instrumentem. Potwierdza to każdy, komu przyjdzie na nich zagrać.

Podczas Conversatorium czekają nas, oczywiście, nie lada niespodzianki. Przed rokiem oglądaliśmy w kościele tancerkę tańca współczesnego, improwizującą do muzyki organowej. W tym roku obejrzymy m.in. filmy animowane. Podczas koncertu „LAF Organ Vision” organiści zagrają do animacji stworzonych przez dzieci podczas Legnickiej Akademii Filmowej.

Ciekawą propozycją Conversatorium będzie także trwający prawie 5 godzin Mariacki Maraton Organowy. To koncert w wykonaniu trójki młodych artystów, podczas którego słuchacze będą mogli wejść na chór i z bliska obserwować grę na stuletnim instrumencie. Maraton poprzedzi Ogólnopolska Sesja Naukowa zatytułowana „100-lecie organów w Kościele Marii Panny w Legnicy. Problematyka konserwacji i rekonstrukcji organów”.

Wstęp na wszystkie koncerty i wydarzenia XXVIII LCO jest bezpłatny. Szczegóły na stronie legnickiego magistratu.

LCK/UM Legnica/ii