Czapraki, kantary, derki – niezbędne akcesoria do jazdy konnej – sprawdź czego potrzebujesz Ty i Twój koń

Czapraki, kantary, derki – niezbędne akcesoria do jazdy konnej – sprawdź czego potrzebujesz Ty i Twój koń
fot. clover.net.pl Każdy miłośnik jazdy konnej powinien skompletować niezbędny sprzęt i akcesoria dla siebie i dla swojego konia. Jeździectwo to bardzo wymagająca dyscyplina, dlatego trzeba być odpowiednio przygotowanym do treningów.
istotne.pl sklep, koń

Odpowiedni strój to nie tylko część garderoby, która ma się odpowiednio prezentować, ale przede wszystkim jest on odpowiedzialny za komfort i bezpieczeństwo jazdy.

Co musimy kupić przed rozpoczęciem przygody z jeździectwem?

Pierwszą rzeczą, jaką trzeba kupić w sklepie jeździeckim jest odpowiednia odzież do jazdy konnej. Warto wybrać wygodne bryczesy, czyli specjalne spodnie do jazdy. Charakteryzują się one tym, że nie posiadają szwów po wewnętrznej stronie. Dzięki temu jeździec unika bolesnych otarć i ran.  Nie może też zabraknąć toczka. Jest to nakrycie głowy, bez którego absolutnie nie można wsiąść na konia. Każdy jeździec powinien mieć także buty dostosowane do jazdy tzw. sztyblety. Najlepiej, żeby miały one wysoką cholewkę. W sklepach dostępne jest obuwie skórzane lub gumowe. Sztyblety charakteryzują się większą wytrzymałością, dzięki czemu świetnie się sprawdzają w przypadku urazów. Warto też pamiętać o rękawiczkach, które chronią przed otarciami.

Jazda konna nie jest także możliwa, bez zaopatrzenia się w akcesoria dla konie. Bardzo ważne są czapraki, czyli podkłady pod siodło, wykonane przeważnie z płótna, filcu, sukna lub futra. Ich zadaniem jest ochrona grzbietu konia przed otarciami, spowodowanymi siodłem. Ponadto, dzięki czaprakom pochłonięty zostaje koński pot.  Kolejną rzeczą, o której warto wspomnieć są kantary. Można powiedzieć, że jest to część uprzęży bardzo podobna do uzdy, która różni się od niej praktycznie tylko wędzidłem, czyli elementem który wkłada się do pyska konia, aby przekazywać mu różne sygnały w trakcie jazdy. W sklepach dostępne są różne rodzaje kantarów:

  • sznurkowe
  • taśmowe
  • podszywane
  • skórzane.

Kantary sznurkowe, pozwalają na większą kontrolę nad zwierzęciem. Z kolei koń, dużo lepiej reaguje, jeśli kontur jest taśmowy lub skórzany. Niewiele osób wie, że podczas jazdy konnej, nieocenioną rolę pełnią także nauszniki dla konia. Mają one bardzo wiele funkcji. Przede wszystkim ochraniają uszu przed owadami, a także przed wiatrem. Pełnią one także funkcję ozdobną. Jednak należy zwrócić uwagę, żeby były one wykonane z materiału, który przepuszcza powietrze i gwarantuje odpowiednią temperaturę. Nauszniki muszą być także odpowiednio dopasowane do uszów zwierzęcia, dlatego trzeba zwrócić uwagę na rozmiary. Kolejną obowiązkową rzeczą są derki, czyli specjalne ochrony konia, które umieszcza się pod siodłem. Pozwalają one na przyjemną i komfortową jazdę.

Akcesoria do jazdy konnej są bardzo ważne. Dzięki nim możliwa jest bezpieczna i komfortowa jazda, zarówno dla jeźdźca jak i dla człowieka. Warto odwiedzić dobry sklep jeździecki i cieszyć się porządnymi i sprawdzonymi produktami. Przykładem może być: https://clover.net.pl. Wszelkie akcesoria dostępne na stronie są warte polecenia! Oprócz wyżej wymienionych produktów, można wyróżnić jeszcze więcej rzeczy, które zależą od osobistych preferencji jeźdźca. Niektóre style jazdy, a także poziom zaawansowania, wymaga zupełnie innych akcesoriów. Jeżeli ktoś dopiero rozpoczyna swoją przygodę z jeździectwem, powinien skorzystać z pomocy specjalistów, którzy na pewno doradzą co najlepiej kupić.

tekst zlecony