Ciekawostki o domenach internetowych

Ciekawostki o domenach internetowych
fot. Krzysztof Gwizdała Ciekawe informacje o domenach internetowych. Tworzenie własnej poczty bez konieczności hostingu, przejmowanie domen, wskazówki dotyczące wyboru dostawcy.
istotne.pl internet

Domena internetowa to nazwa, którą posługujemy się w sieci, aby dostać się na wybraną stronę. W odróżnieniu od adresu w postaci liczbowej, który rozumieją maszyny, domena jest adresem zapisanym przy użyciu liter, co ułatwia zapamiętanie go ludziom.

Najczęstszym i głównym zastosowaniem domen internetowych jest umieszczenie pod swoją nazwą stron internetowych. Domeny pozwalają też na stworzenie adresu email z własną spersonalizowaną końcówką. Poczta domeny jest całkowicie zależna od nas. Adres poczty składa się z następujących części: nazwa konta, łącznik w postaci @, nazwa domeny, łącznik w postaci kropki, końcówka - np. [email protected] Nazwa konta jest wybierana przez właściciela domeny i jest absolutnie dowolna, najczęściej firmy wybierają takie nazwy konta jak "biuro", "info", "kontakt", czy kombinacje imion, nazwisk, lub ich skrótów. Nazwa domeny jest również dowolna, jednak w tym przypadku musimy się liczyć z tym, że ktoś już zajął określenie, które chcieliśmy i w tym przypadku musimy albo wybrać inną nazwę, albo końcówkę. Każdy kto posiada hosting i domenę, może założyć własną pocztę, używając pojemności serwera do przechowywania wiadomości. To doskonała opcja dla tych, którzy mają swoją stronę i używają miejsca na serwerze zarówno do przechowywania plików strony internetowej, jak również otrzymanych wiadomości. Jednak jeśli ktoś nie posiada strony internetowej i nie chce jej mieć, ciekawą możliwość daje firma najtańsze domeny, która daje 1GB pojemności poczty bez konieczności posiadania serwera.

Bardzo ciekawą opcją w świecie domen, jest możliwość przejęcia domeny od innej osoby. Nie należy się obawiać o swoją nazwę, o ile opłacamy ją w terminie. Odebranie właścicielowi domeny, nie licząc nadużyć wobec praw autorskich i innych nieuczciwych działań wydaje się niemożliwe. Jednak jeśli ktoś trzyma nazwy internetowe tylko po to, aby blokować konkurencję, istnieje prawdopodobieństwo, że o takiej domenie zapomni. W internecie istnieją ogromne liczby domen zakupionych w celu odsprzedaży bądź zablokowania konkurencji, dlatego godną uwagi jest "opcja na domenę", która daje prawo pierwokupu właścicielowi "opcji" na 3 lata, na wypadek, gdyby obecny właściciel domeny zapomniał jej opłacić.

Wybierając dostawcę domen należy zwrócić uwagę na to, jaka jest cena przedłużenia, a nie zakupu domeny. Bardzo popularne są sztuczki dostawców, pozwalające zakupić domenę za 0 zł. Przedłużenie nazwy w takiej firmie często kosztuje dwa razy więcej, niż u innych. Pamiętajmy jednak, że zawsze możemy przenieść nasze domeny do innej firmy prosząc obecnego dostawcę o kod authinfo. Niektóre firmy wysyłają taki kod w odpowiedzi na maila w ciągu 15 minut, a inne każą wypełnić wniosek używając swojego numeru pesel, podpisać, zeskanować i odesłać. Procedura ta, ma na celu zniechęcenie klienta do zmiany dostawcy, jednak gra jest warta świeczki, ponieważ oszczędność na przestrzeni lat jest ogromna.

tekst zlecony