Istotna kondycja opon

Istotna kondycja opon
fot. freeimages.com (zoli frodo) Samochód składa się ze sporej liczby różnego rodzaju części i układów, bez których nie jest w stanie normalnie się poruszać. Wszystko to sprawia, że czasem mogą zdarzyć mu się usterki, wymagające naszej, bądź fachowej interwencji.
istotne.pl auto, opony

Niezwykle często awarie samochodów związane są ze zniszczeniem bądź naruszeniem konstrukcji opon. Są one bardzo ważne, ponieważ jako jedyne dotykają powierzchni drogi, po której nasze auto się porusza. Oznacza to, że codzienne poddawane są one sporym obciążeniom, które wpływają na ich konstrukcję oraz działanie.

Co powoduje awarie opon?

Jak się jednak okazuje, wielu awarii ogumienia można w bardzo łatwy sposób uniknąć. Ogromna część z nich niejako wywoływana jest bowiem poprzez nieodpowiednie ciśnienie w oponach. Ma ono ogromny wpływ na ich żywotność, ale także samo działanie, często przekładające się na komfort i bezpieczeństwo jazdy po drodze. W przypadku zbyt małego bądź zbyt dużego ciśnienia naszych opon, możemy liczyć się z tym, iż nie będą one zachowywały się tak, jak należy. Przede wszystkim zredukowana zostanie ich sterowność, a także droga hamowania. Inna będzie również ich reakcja na nagłe zmiany kierunku jazdy, zwłaszcza w przypadku złych warunków atmosferycznych.

Istotna kwestia właściwego ciśnienia opon

Nie możemy zapominać także o niezwykle istotnej kwestii, jaką jest wytrzymałość opon. W przypadku nieprawidłowego ciśnienia, niszczą się one o wiele szybciej, niż ma to miejsce w normalnych warunkach. Niezwykle łatwo mogą ulec rozerwaniu bądź naruszeni, nawet jeśli najedziemy na z pozoru niewielki kamień lub żwir. Należy pamiętać także o tym, że w bardzo dużym stopniu fakt ten przekłada się na nasze bezpieczeństwo. Nie należy więc bagatelizować tej kwestii. W jaki jednak sposób sprawdzić, jakie ciśnienie powinny mieć nasze opony? Informacje te zazwyczaj podane są w dokumentacji dołączanej do samochodu. Odpowiednie informacje możemy pozyskać również z tabeli ciśnień, którą znajdziemy w Internecie.

Co jeszcze ma znaczenie?

Pomimo tego, że opony są jednym z najważniejszych elementów w konstrukcji naszych pojazdów, warto dbać również o pozostałe podzespoły. Jednym z nich jest turbosprężarka, która decyduje o tym, czy silnik będzie działał tak, jak powinien. W przypadku ewentualnych awarii bądź drobnych usterek, realizowana jest operacja, która nazywa się regeneracja turbosprężarki. W jej ramach konstrukcja tej części jest rozebrana, a także odpowiednio czyszczona i piaskowana. Jeżeli konkretne elementy okażą się być zużyte, następuje ich wymiana. W ostatnich krokach ponowne składa się cały układ, poddaje się go zaawansowanym testom na symulatorach, a także instaluje w aucie.