Wielokulturowy festiwal w Akademii Rycerskiej

Wielokulturowy festiwal w Akademii Rycerskiej
fot. Av58/Wikimedia Commons W najbliższą sobotę (29 sierpnia) na dziedzińcu Akademii Rycerskiej odbędzie się III Legnicki Festiwal Kultur „Kto siedzi na miedzi(-y)?”. Początek o godz. 15:00, wstęp wolny.
istotne.pl 0 festiwal, akademia rycerska, miasto legnica

Reklama

Kolejne wydarzenie z cyklu „Kto siedzi na miedzi(-y)?” ma na celu prezentację grup narodowościowych i etnicznych, mieszkających na terenie Zagłębia Miedziowego. To m.in. Łemkowie, Ukraińcy, Niemcy, Żydzi, Rosjanie, Romowie, a także Polacy – przesiedleńcy z Kresów Wschodnich czy reemigranci z Bośni i Bukowiny. Żyjemy na tych samych ziemiach, a często tak niewiele wiemy o sobie nawzajem. Dlatego Legnickie Centrum Kultury od 2 lat realizuje cykl, dzięki któremu możemy się bliżej poznać.

Podczas sobotniej edycji festiwalu prezentowane będą stoiska z rzemiosłem ludowym i wystawy. Będzie możliwość spróbowania ciekawych potraw. Stoły z kulinariami rozstawi np. grupa byłych legniczan, którzy specjalnie na festiwal przyjadą z Niemiec, na zaproszenie Niemieckiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego. Na scenie zaprezentują się zespoły ludowe: Zespól Folklorystyczny Ziemi Ścinawskiej, Zespół Ludowy „Polanie” z Proszkowa, Zespół Folklorystyczny „Niezapominajki” z Osłej, Wesoła Gromadka z Gromadki, Zespół Folklorystyczny „Sobinianie”, Zespół Górali Czadeckich „Dawidenka” z Koźlic oraz Zespół Pieśni i Tańca „Legnica”.

Pomysł projektu „Kto siedzi na miedzi(-y)?” narodził się 2 lata temu z inicjatywy działającego w Legnickim Centrum Kultury Działu Folkloru, Mniejszości Narodowych i Dokumentacji.

Oprócz letniego festiwalu projekt zakłada prowadzenie prac dokumentacyjnych, wydawanie publikacji książkowych, organizację wystaw. W ramach tych działań odbyły się też prezentacje „Dzisiaj w Betlejem”, „Od Wielkanocy do Zielonych Świąt” czy „Dawnych Kresów czar”.

UM Legnica

Reklama