Używane auto z zagranicy? Tylko z certyfikatem przebiegu!

Używane auto z zagranicy? Tylko z certyfikatem przebiegu!
fot. freeimages.com (zoli frodo) Jeżeli myślisz o zakupieniu samochodu używanego sprowadzonego z innego kraju, w takim przypadku możesz stać się ofiarą oszustwa polegającego na przekręceniu jego licznika.
istotne.pl auto

To dość powszechny problem, dlatego jeżeli chcesz się przed nim ustrzec, proś zawsze o dostarczenie certyfikatu przebiegu.

Dzisiaj podczas zakupu używanego samochodu praktycznie wszyscy kupujący zakładają, że jest on w mniejszym lub większym stopniu kręcony. Zjawisko to jest szczególnie nasilone w Polsce. Dzieje się tak, ponieważ sprzedający chcą podwyższyć wartość pojazdu sprowadzonego z innego kraju. Działają nawet punkty, które oferują usługi „weryfikacji przebiegu samochodu”, które polegają na ingerencji w jego system komputerowy, aby zaniżyć rzeczywisty przebieg.

Z związku z tym prowadzone są działania, które mają ukrócić ten proceder. Od początku 2014 roku wszystkie kraje Unii Europejskiej, w tym także Polska, mają stosować przepis dotyczący rejestrowania podczas kontroli pojazdu aktualnego przebiegu. W efekcie właściciel auta otrzymuje papierowy dokument, na którym są informacje dotyczące przebiegu – nazywany jest on certyfikatem badania technicznego lub też certyfikatem przebiegu.

Jeżeli wobec tego chcesz zdecydować się na zakup używanego auta pochodzącego z innego kraju, warto zawsze prosić o tego rodzaju dokument, który został wydany podczas ostatniej kontroli stanu technicznego samochodu. W dokumencie tym znajdzie się także informacja o rzeczywistym przebiegu auta i nie powinna odbiegać od tej w ogłoszeniu.

Jeżeli wobec tego odwiedzasz auto komisy w Warszawie i zależy ci na kupnie auta bezpiecznego - także z realnym przebiegiem - pamiętaj o poproszenie o ten dokument. Jeżeli sprzedawca go nie posiada lub też nie chce go przedstawić, w takiej sytuacji najprawdopodobniej samochód był poddany procedurze cofania licznika – często nawet o kilkaset tysięcy kilometrów! Jeżeli nie chcesz natknąć się na nieuczciwych sprzedawców, odwiedź salony samochodowe znanych marek, które, prócz nowych pojazdów, sprzedają także używane samochody z gwarancją. To o wiele bezpieczniejszy zakup!