Tymczasowe rondo na Piekarach

Tymczasowe rondo na Piekarach
fot. Wikimedia Commons Już niebawem rozpocznie się przebudowa ul. Sikorskiego. Zmieni się więc organizacja ruchu. Jednym z jej elementów będzie ustawienie tymczasowego ronda na skrzyżowaniu ulic Sikorskiego i Sudeckiej.
istotne.pl rondo, piekary

Nowe tymczasowe rondo ma za zadanie ułatwić poruszanie się kierowcom, podczas tych robót. Stałe rondo zostanie zbudowane natomiast na skrzyżowaniu ul. Sikorskiego z Iwaszkiewicza.

Jak informuje Andrzej Szymkowiak, dyrektor Zarządu Dróg Miejskich ta inwestycja rozpocznie się od remontu Ronda Niepodległości ( skrzyżowanie al. Piłsudskiego z ul. Sikorskiego). Zostanie tutaj wymieniona nawierzchnia, przełożone chodniki i zamontowana bariera energochłonna. Podczas tych prac na rondzie wydzielony zostanie jeden pas ruchu tzw. prawoskręt, którym samochody będą się poruszały. Po zakończeniu robót Rondo Niepodległości zostanie otwarte i rozpocznie się przebudowa ul. Sikorskiego na odcinku od ronda do skrzyżowania z ul. Iwaszkiewicza. Wszystkie jezdnie na ul. Sikorskiego zostaną na ten okres zamknięte. Objazd zostanie wyznaczony ul. Sudecką.

I właśnie rondo tymczasowe na skrzyżowaniu ul. Sikorskiego i Sudeckiej będzie miało w organizacji ruchu kluczowe znaczenie, także ze względów bezpieczeństwa. Zostanie ono zbudowane z ustawionych nakładek na jezdni, na których zamontowana będzie wyspa z prefabrykatów. Samochody będą mogły zawrócić na jednym pasie ruchu, także te najdłuższe jak autobusy przegubowe. Rondo ograniczy prędkość pojazdów na ul. Sikorskiego.

– Będziemy obserwowali i analizowali ruch na tym rondzie – mówi Andrzej Szymkowiak. – Możliwe, że w przyszłości zbudujemy w tym miejscu rondo stałe. Na tym skrzyżowaniu przeszłości doszło bowiem do ciężkich wypadków. A ronda właśnie mają za zadanie wyeliminować takie zdarzenia.

O szczegółowej organizacji ruchu poinformujemy, gdy wyznaczony zostanie termin rozpoczęcia prac, a co za tym idzie, także termin jej wprowadzenia.
Przypomnijmy. Przetarg na przebudowę, ul. Sikorskiego – od Ronda Niepodległości do ul. Iwaszkiewicza wygrała firma Berger Bau Polska. Zaproponowała ona najniższą cenę – blisko 4,2 mln zł. Zadeklarowała, że prace zakończy do 31 października tego roku oraz 7 lat gwarancji.

Co zostanie zrobione? Bardzo ważnym rozwiązaniem w ruchu komunikacyjnym będzie budowa ronda typu turbinowego na skrzyżowaniu ul. Sikorskiego z Iwaszkiewicza. Powstanie tutaj dodatkowy pas ruchu dla pojazdów skręcających w prawo z ul. Sikorskiego w ul. Iwaszkiewicza. Oczywiście zostanie wymieniona konstrukcja jezdni, chodników i ścieżek rowerowych.

W ramach tego zadania zbudowany będzie nowy przystanek autobusowy tuż za skrzyżowaniem ulic Sikorskiego z Iwaszkiewicza w kierunku ul. Wrocławskiej. Natomiast zatoka autobusowa przy ul. Sikorskiego, naprzeciwko kościoła, będzie gruntownie zmodernizowana. Przystanek na ul. Sikorskiego przed skrzyżowaniem z Wrocławską zostanie zlikwidowany.